• یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022

  • یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان،مطرح کرد

بن‌بست واردات ماشین‌آلات معدنی

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان می‌گوید نه تنها مشکل واردات ماشین‌آلات معدنی معادن کوچک و متوسط حل نشده بلکه حذف دلار 4200 تومانی برای ورود موقت دستگاه‌های معدنی و قیمت‌گذاری‌های غیرواقعی گمرک، شرایط را بدتر کرده است.

بابک اسماعیلی با تأکید بر حل نشدن مشکلات معادن کوچک و متوسط برای تأمین و نوسازی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات معدنی گفت: متأسفانه هیچ قدم مثبتی برای واردات ماشین‌آلات مورد نیاز معادن کوچک و متوسط خصوصی برداشته نشده است. آزادسازی واردات این ماشین‌آلات در عمل برای معادن کوچک و متوسط که در دست بخش خصوصی واقعی است، آزاد نشده است.
اسماعیلی ادامه داد: حذف دلار 4200 تومانی جهت ورود موقت دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و قیمت‌گذاری‌های غیرواقعی و عجیب در گمرک، همان اندک راه‌های واردات این دستگاه را برای معدن‌کاران در عمل مسدود کرده است.
او توضیح داد: متأسفانه دولت اجازه واردات ماشین‌آلات معدنی 5 سال ساخت با حد توان مشخصی را صادر کرده است که با این شرایط هیچ‌کدام از معادن کوچک و متوسط که در اختیار بخش خصوصی هستند توان خرید و واردات آن را ندارد و در واقع با این شرایط دولت برای معادن بزرگ که صددرصد دولتی هستند شرایط تأمین ماشین‌آلات معدنی را فراهم کرده است.
اسماعیلی توضیح داد: معادن کوچک ما نیاز به تراک‌های 20 یا 30 تن و تراک و کمپرسی‌هایی دارند که بتوانند در جاده حمل کنند. ما در مورد معادنی صحبت می‌کنیم که 40 و 50 ساله است. ما به معدن 50 ساله‌ای که دستگاه کوچک زیر 300 اسب بخار استفاده می‌کند نمی‌توانیم بگوییم دستگاه با 5 سال عمر ساخت و بالای 300 اسب بخار وارد کنید.
او ادامه داد: هنوز در معادن ما از آیفاهای روس استفاده می‌شود که با 40 سال ساخت چیزی حدود 300 میلیون تومان در کشور خرید و فروش می‌شوند. در حالی که با همین 300 میلیون تومان می‌توان در امارات بنز 10 سال ساخت خرید. چرا دولت با قوانین خود مانع از این اقدامات برای معادن کوچک و متوسط می‌شود؟
اسماعیلی تأکید کرد: در حال حاضر ما در معادن کوچک و متوسط نیازی به تکنولوژی بالا نداریم. در نتیجه می‌توانیم دستگاه‌های ساده‌تر با عمر کارکرد بیشتر استفاده کنیم. اتفاقاً در این 40 سال ما به تعمیرکاران خوبی در حوزه معادن تبدیل شده‌ایم. می‌توانیم از این مزیت استفاده کنیم تا دستگاه 100 هزار دلاری 20 سال کارکرد با 50 هزار دلار هزینه حدود 20 سال دیگر هم کار کند.
او افزود: از تعداد 100 یا 200 دستگاه ادعایی وارد شده حتی یک تراک 100 یا 200 تن را در معادن خصوصی واقعی نمی‌توانید پیدا کنید. کماتسو نو اصلاً استفاده‌ای در معادن کوچک ندارد. معدن کوچک بیل 800 و 1250 نیاز ندارد. اگر واقعاً می‌خواهند در مورد ماشین‌آلات، کار واقعی و نه شعاری انجام دهند باید زمینه واردات ماشین‌آلات مورد نیاز معادن کوچک و متوسط را فراهم کنند.
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان تأکید کرد: دولت در مورد معادن کوچک و متوسط باید به چند نکته توجه کند. اول اینکه معادن کوچک و متوسط باید بدون هیچ‌گونه محدودیت توان و محدودیت سنی امکان ورود دستگاه داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد می‌توان گفت برای معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی واردات ماشین‌آلات معدنی آزاد شده است.
اسماعیلی با بیان اینکه مهم‌ترین نیاز معادن کوچک و متوسط این است که دولت آن‌ها را به عنوان منبع درآمد نگاه نکند، گفت: دولت باید این معادن را به عنوان سرباز اقتصادی ببیند و به آن‌ها اجازه رشد دهد. آن‌ها برای رشد، نیاز به ابزار دارند و ابزار یعنی دستگاه. این معادن نمی‌توانند دستگاه‌هایشان را با محدودیت زمانی و محدودیت توان وارد کنند. دولت باید اجازه دهد معدن‌دار خودش تصمیم بگیرد و دستگاه مورد نیاز خودش را وارد کند. لازم نیست دولت به جای معدن‌کار فکر کند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5004
اخبار مرتبط
نظرات شما