• جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ -
  • 03 February 2023

  • جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ -
  • 03 February 2023
دبیر انجمن ملی خرما در جشنواره خرمای کلوته هشدار داد؛

زنگ خطر کاهش «مزیت نسبی تولید خرما»

دبیر انجمن ملی خرمای ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان در آئین افتتاح دومین جشنواره ملی خرمای کلوته جنوب کرمان در عنبرآباد گفت: صندوق بیمه محصولات کشاورزی در حال از دست دادن کارکرد خود است زیرا میزان پرداختی ها در مقابل خسارت های ناشی از عارضه های ایجاد شده در کشاورزی به ویژه بسیار کم است...

محمدحسین اکبری، از مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا چند روز دیگر که بودجه سال آینده برای بررسی به مجلس شورای اسلامی می رود نمایندگان مردم استان تلاش کنند تا سهم دولت در صندوق بیمه افزایش پیدا کند و سهم بیمه گذاران افزایش داشته باشد تا بتوان پرداخت های مناسبی به خسارت دیدگان محصولات کشاورزی داشته باشیم.
اکبری افزود: در اصلاح قانون مالیاتی کشور بسیاری از معافیت های قانون فعلی از جمله بخش کشاورزی در حال حذف شدن هستند، در حالی که اینگونه به نظر می رسد که حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی کمکی به درآمد دولت نخواهد کرد زیرا بر اساس گفته وزیر جهاد کشاورزی 11 درصد درآمد ناخالص ایران را محصولات کشاورزی تشکیل می دهند که 80 درصد آن خرده مالکان هستند و مشمول مالیات نخواهند شد. وی با بیان اینکه مهمترین موضوع در توسعه صادرات وجود مزیت رقابتی و نسبی است، ادامه داد: ما در حال از دست دادن مزیت نسبی تولید خرما هستیم و برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند به صادرات کمک کند.
محمدحسین اکبری گفت:  در اصلاحاتی که دولت در حال انجام آن است بسیاری از هزینه ها در حال افزایش است که با این شرایط کشاورزی دیگر نفعی برای کشاورز ندارد و اگر کمک هایی صورت نگیرد در آینده ای نزدیک از صحنه رقابت در صادرات خرما خارج می شویم.
رئیس دفتر نمایندگی اتاق کرمان در بم اظهار کرد: آفت سوسک حنایی سرخرطومی خرما یک آفت وارداتی است از سال 68 وارد کشور شده اما تاکنون مبارزه جدی با آن نشده و بخش هایی از کشور را درگیر کرده است که از سازمان مدیریت بحران کشور درخواست اعتبار برای مبارزه با این آفت داده شده اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
گفتنی است جشنواره خرمای کلوته با برگزاری نمایشگاهی از خرمای تولیدی جنوب کرمان و انجام برنامه های جانبی تا 30 آبان ماه جاری در عنبرآباد دایر است.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5533
اخبار مرتبط
نظرات شما