• پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ -
  • 28 September 2023

  • پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ -
  • 28 September 2023
ارزش قراردادهای آتی به بیش از ۱۰ همت رسید؛

کارنامه هشت ماهه بازار آتی

در هشت ماهه ابتدایی امسال بیش از یک میلیون و ۸۳۱ هزار قرارداد آتی به ارزش ۱۰.۲ همت در بورس کالا دست به دست شد که به لحاظ ارزش افزایش ۶.۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرد...

از این میزان قرارداد، ۳۳۸ هزار و ۴۲۴ قرارداد به ارزش ۱.۷ همت مربوط به ماه آبان بود.
ارزش معاملات بازار قراردادهای آتی بورس کالای ایران تا پایان آبان امسال از ۱۰.۲ همت (هزار میلیارد تومان) فراتر رفت. حجم قراردادهای منعقده در بازار آتی نیز یک میلیون و ۸۳۱ هزار و ۴۶۶ قرارداد بود و از این میزان، ۳۳۸ هزار و ۴۲۴ قرارداد به ارزش ۱.۷ همت مربوط به آبان بود.
در جریان معاملات آبان، تعداد ۲۸۲ هزار و ۷۳۹ قرارداد آتی زعفران نگین منعقد شد و ارزش نزدیک هزار و ۷۶ میلیارد تومانی برای آن به ثبت رسید.
زعفران نگین با این عملکرد معاملاتی و کسب سهم ۸۴ درصدی از حجم و ۶۳ درصدی از ارزش کل قراردادهای منعقده در ماهی که گذشت، توانست مقام نخست معاملات را در حجم و ارزش از آن خود کند. معامله گران این تعداد قرارداد را در ۴ سررسید آبان، دی و اسفند ۱۴۰۱ و اردیبهشت ۱۴۰۲ منعقد کردند.
این گزارش می‌افزاید: انعقاد ۴۸ هزار و ۸۳۶ قرارداد آتی صندوق طلا در ۳ سررسید آذر و بهمن ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ نیز ارزش نزدیک ۶۲۰ میلیارد تومانی را در بازار به ثبت رساند. قراردادهای مذکور ۱۴ درصد از حجم و ۳۶ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و این دارایی پایه رتبه دوم را در هر دو پارامتر حجم و ارزش معاملات ماهانه به دست آورد.
بر این اساس در ۲ سررسید تحویل آذر و دی امسال نیز ۶ هزار و ۸۴۹ قرارداد آتی نقره در بازار منعقد شد و ارزش تقریبی ۱۳ میلیارد و ۶۵۵ میلیون تومان برای آن به ثبت رسید.
تا پایان آبان و در ۸ ماهه نخست امسال نیز در مجموع یک میلیون و ۴۴۶ هزار و ۱۴۳ قرارداد آتی زعفران به ارزش نزدیک ۶.۲ هزار میلیارد تومان (همت) منعقد شد.
همچنین ۲۹۲ هزار و ۱۴۱ قرارداد آتی صندوق طلا به ارزش ۳.۳ هزار میلیارد تومان منعقد شد و معاملات قرارداد آتی نقره نیز به انعقاد ۴۱ هزار و ۳۴۶ قرارداد به ارزش ۷۸ میلیارد تومان منجر شد. 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5582
اخبار مرتبط
نظرات شما