• پنج شنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 30 November 2023

  • پنج شنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 30 November 2023
تورم ماهانه گروه های اساسی در آبان ۱۴۰۱؛

بهداشت و مسکن در قله تورمی آبان‌ماه

تورم ماهانه گروه های «بهداشت و درمان» و «مسکن» در آبان ماه به ترتیب 4 درصد و 3.7 درصد برآورد شده، این دو نرخ بالاترین تورم های ماهانه رقم خورده در میان گروه های اساسی محسوب می شود...

نرخ تورم ماهانه آبان ماه 2.1 درصد برآورد شده، به عبارت دیگر میانگین قیمت کالا و خدمات در آبان ماه نسبت به میانگین قیمت کالا و خدمات در کشور بالغ بر 2 درصد افزایش یافته است. این در حالیست که نرخ تورم ماهانه در مهر 3 درصد بوده، همچنین می توان گفت در سه ماه گذشته تر نرخ تورم روندی صعودی داشته و در آبان ماه این روند متوقف شده است. در میان گروه های اساسی بالاترین تورم ماهانه رقم خورده به گروه بهداشت و درمان تعلق دارد، تورم ماهانه این گروه در آبان 4 درصد به ثبت رسیده است. گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها» نیز با به ثبت رساندن تورم 3.5 درصدی در ماه دوم پاییز امسال در زمره یالاترین تورم ها قرار دارد. البته تورم ماهانه مسکن و اجاره به تنهایی در آبان 3.7 درصد برآورد شده است.
تورم ماهانه گروه ارتباطات نیز در آبان 0.9 درصد بوده، این نرخ پایین ترین تورم به ثبت رسیده در میان تمامی گروه های اساسی محسوب می شود. این گروه در یکسال گذشته نیز تورم بسیار کمی را تجربه کرده و تورم نقطه به نقطه اش حدود 10 درصد بوده است.
به طور کلی در آبان ماه تورم گروه های خوراکی به نسبت گروه های غیر خوراکی کمتر بوده، به گونه که تورم ماهانه خوراکی ها و آشامیدنی ها 1.3 درصد و غیر خوراکی ها 2.7 درصد به ثبت رسیده است. این چندمین ماه متوالی است که تورم رقم خورده در کشور بیشتر از سمت اقلام غیر خوراکی بوده، این در حالیست که در ماه های ابتدایی سال تورم کشور بیشتر متأثر از افزایش قیمت مواد غذایی و خوراکی ها بوده و این اقلام تورم های بسیار بالایی را تجربه کرده اند. به همین علت نیز تورم نقطه به نقطه خوراکی ها در آبان بالغ بر 67 درصد بوده که این شاخص برای غیر خوراکی ها و خدمات به 37 درصد هم نمی رسید.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5586
اخبار مرتبط
نظرات شما