• چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024

  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024
در برخی استان‌ها، اراضی 30 برابر خردتر شده اند

زنگ خطر خرد شدن اراضی کشاورزی

داده‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد، درایران متوسط اندازه هر مزرعه 4.9 هکتار است. این درحالی که این رقم در آلمان 63.2 هکتار، هلند 41.4 هکتار ، فرانسه 69 هکتار و آمریکا 180 هکتار است...

رئیس سازمان امور اراضی هم در نشست خبری، نسبت به خرد شدن اراضی کشاورزی هشدار داد و گفت درصورت عدم یکپارچگی اراضی کشاورزی امنیت غذایی به خطر خواهد افتاد این در حالی است که در حدود 4 دهه‌ اخیر در برخی استان‌ها اراضی تا 30 برابر خردتر شده اند.
 براساس اظهارات وی وضعیت خرد شدن زمین ها در شماری از استان ها بسیار نگران کننده است؛ به طوری که در برخی از آنها، اراضی بالای 30 برابر خردتر شده است. البته رئیس سازمان امور اراضی گفته اشت: درحال حاضر آمار دقیقی در خصوص متوسط قطعات اراضی کشاورزی وجود ندارد و تا زمانی که کلیه اراضی سند دار نشود، نمی‌توان در مورد متوسط قطعات اراضی کشور سخنی گفت.
او در خصوص درصد تحقق بودجه سال جاری و درصد افزایش بودجه سال آتی سازمان نیز توضیح داد : براساس قانون بودجه سال جاری، باید 80 درصد ماده 5 قانون بودجه که مرتبط با عوارض تغییر کاربری است و 100 درصد ماده 13 که مرتبط با اجاره و فروش اراضی کشاورزی است به سازمان تخصیص داده می‌شد . اما تاکنون شاهد عدم تخصیص این منابع به سازمان بودیم. سال آینده هم بودجه سازمان امور اراضی از محل همین دو ماده 5 و 13 دیده شده است.
او  در این نشست با اشاره به آمارهای منتشر شده گفت: در بخش سنددار شدن زمین‌های کشاورزی تا کنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هکتار زمین دارای سند شده‌اند.
افلاطونی افزود: از زمان تاسیس سامانه 131 در سال 1394 تاکنون ۴۹ هزار گزارش از تغییر کاربری‌های شناسایی شده و ثبت شده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6415
اخبار مرتبط
نظرات شما