• چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 07 June 2023

  • چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 07 June 2023
تورم دهک ها در بهمن ۱۴۰۱؛

فشار تورمی بهمن بر کدام دهک بیشتر بود؟

بررسی ها نشان می دهد تورم ماهانه به ثبت رسیده در سه دهک پردرآمد جامعه در بهمن در مقایسه با دیگر دهک ها بالاتر بوده است...

تورم ماهانه در بهمن ماه سال جاری 3.5 درصد برآورد شده است. تورم نقطه به نقطه در ماه میانی 53.4 درصد به ثبت رسیده که نسبت به ماه گذشته اش روندی صعودی داشته است. به بیان دیگر میانگین هزینه ای که یک خانوار ایرانی برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات در بهمن امسال کرده، نسبت به هزینه تهیه همین سبد در بهمن سال گذشته بالغ بر 53 درصد افزایش یافته است. تورم سالانه نیز در بهمن ماه به مرز 48 درصد رسیده، بررسی ها نشان می دهد تورم سالانه به ثبت رسیده در بهمن ماه در 25 سال گذشته اقتصاد ایران بی سابقه بوده است.
تورم ماهانه دهک دهم که ثروتمندترین دهک جامعه به حساب می آید در بهمن ماه 3.8 درصد برآورد شده، این نرخ بالاترین تورم به ثبت رسیده در میان تمامی دهک ها محسوب می شود. بررسی ها نشان می دهد تورم ماهانه دهک های نهم و هشتم نیز در حدود تورم دهک دهم بوده است. در آن سو نیز پایین ترین تورم ماهانه در میان دهک ها به دهک اول که فقیر ترین گروه جامعه است تعلق دارد، نرخ تورم این دهک 3.2 درصد بوده است. به طور کلی می توان گفت که در بهمن ماه هرچه به سمت گروه های پر درآمد جامعه حرکت کرده شاهد تورم های بالاتر بوده ایم، به بیان ساده تر در بهمن فشار تورمی بر دوش ثروتمندان بیش از فقرا بوده است.
سهم خوراکی ها در سبد مصرفی خانوار کم درآمد بالاتر است، به بیان دیگر دهک های پایینی نسبت به دهک های ثروتمند به این علت که درآمد پایین تری دارند مجبورند نسبت بیشتری از درآمد خود را به خرید اقلام خوراکی اختصاص دهند. در آن سو سهم اقلام غیر خوراکی و خدمات در سبد مصرفی دهک های بالایی سهم بیشتری دارد. ار همین رو با توجه به تفاوت سبد مصرفی دهک ها با یکدیگر، تورم های متفاوتی را هم به ثبت می رسانند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6718
اخبار مرتبط
نظرات شما