• چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024

  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024
سقوط در بازدهی؛

بازدهی بازارها در سومین هفته اردیبهشت

بازدهی بازارها در سومین هفته اردیبهشت با پرچمداری بورس در بیشترین کاهش قیمت و بازدهی منفی بسته شد. معامله‌گران روزهای خونین بورس را عامل ریزش بازارهای مالی می‌دانند...

بازدهی بازارها در سومین هفته اردیبهشت، برخلاف دو هفته گذشته در تمام بازارها منفی بود. هفته سوم اردیبهشت با روند منفی در تمام بازارها با پرچمداری بورس بسته شد. در مرتبه بعد سکه، طلا و دلار قرار داشتند.
بازارهای مالی را از ۱۴ تا ۲۱ اردیبهشت می‌توان همانند هفته دوم این ماه در دو بخش بررسی کرد. نیمه اول با روند صعودی و نیمه دوم با کاهش قیمت و روند کاهشی همراه بود. معامله‌گران این روند کاهشی در بازار دلار و طلا را متعاقب استراحت در روند صعودی می‌دانند.
فعالان بازارهای مالی معتقد بودند که در دوره‌های افزایشی، قیمت یک‌سره بالا نمی‌رود و بازار استراحت‌هایی می‌کند، اما سیگنال‌های داخلی و خارجی توانست اثر تورم بر قیمت، در بازارهای مالی را خنثی کند.
تحلیلگران اقتصادی نیز معتقدند مولفه‌های اقتصادی و حتی سیاسی موثر بر قیمت‌ها تغییری نکرده که روند قیمت‌ها در بازارهای مالی در مسیر نزولی قرار گیرد.
این هفته خط و نشان‌های فرزین برای بازار ارز و پیامک قوه قضاییه به الزام فعالان بازار طلا و سکه برای استفاده از سامانه تجارت، سقوط بورس و ثبت‌نام خودرو، مهمترین موضوعاتی بودند که بر روند بازارها تاثیر گذاشت.
قیمت دلار
روز پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه، دلار با قیمت ۵۳ هزار و ۸۶۳ تومان بسته شد. در هفته جاری نیز دلار فراز و فرودهای قیمتی را تجربه کرد و امروز با قیمت ۵۳ هزار تومان در بازار آزاد بسته شد. بازدهی دلار این هفته ۱.۵۵  درصد کاهش داشت و افت قیمتی ۸۳۶ تومانی را تجربه کرد.
به عقیده معامله‌گران موضوع پیش فروش خودرو فعلا جلوی رشد دلار را گرفته و بازیگران ارزی چشم‌انتظار پایان ثبت نام خودرو هستند. هر چند برخی از کاهشی‌های بازار نیز می‌گویند بعید است شاهد صعودهای شارپی در روزهای آینده باشیم. چراکه ورود پول به بازار سخت است و شرایط اجتماعی نیز کشش پرش‌های بلند در مقطع زمانی کوتاه را ندارد.
تاثیر سقوط شاخص بورس و ریزش قیمت خودرو در دو روز گذشته، در بازار ارز و طلا نمایان شده است. در روزهای گذشته نیز فعالان بازار روند صعودی با آهنگ آرام را برای دلار متصور بودند. آنها می‌گفتند کاهش قیمت اسکناس آمریکایی، استراحت در روند صعودی است.
قیمت طلا
قیمت طلا روز پنجشنبه، چهاردهم اردیبهشت، با رقم دو میلیون و ۷۵۴ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد. این هفته قیمت هر گرم طلا ۱۱۶ هزار تومان ریخت و با رقم دو میلیون و ۶۳۸ هزار تومان معامله شد. بازدهی این بازار در سومین هفته اردیبهشت منفی شد و ۴.۲۲ درصد افت داشت.
این در حالی‌ست که قیمت انس‌ جهانی طلا سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت، پس از ۱۴ روز به قله ۲۰۰۰ دلاری برگشت. در لحظه نگارش این گزارش طلای جهانی با قیمت ۲۰۳۷ دلار معامله می‌شود.
قیمت سکه
این هفته سکه امامی بازدهی منفی ۴.۴۴ درصدی داشت. سهم این قطعه، کاهش قیمت یک میلیون و ۵۰۴ هزارتومانی بود.
قیمت سکه در روز پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت در محدوده ۳۳ میلیون و ۹۰۱ هزار تومانی ثبت شد. روز گذشته این قطعه با قیمت ۳۲ میلیون و ۳۹۷ هزار تومان معامله شد.
بورس
بررسی معاملات هفته سوم اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد، بازار سرمایه هفته سیاهی را پشت سر گذاشت و پرتفوی هفتگی، عموم بازار ر با زیان روبه‌رو کرده است. چراکه شاخص کل در این مدت حدود 230 هزار واحد معادل 9.46 درصد ریخت و به سطح دو میلیون و 277 هزار و 717 واحد رسید.
 به گزارش تجارت‌نیوز،اما اصلاح شاخص هم‌وزن عمیق‌تر بود. چرا که این نماگر با نزول 10.72 درصدی حدود 91 هزار و 762 واحد پایین آمد و به ارتفاع 764 هزار و 754 واحدی برگشت.
حالا باید دید این کاهش ارتفاع نماگرهای بورس تا کجا ادامه دارد و بورس چه زمانی دوباره سبز می‌شود؟
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/7286
اخبار مرتبط
نظرات شما