• پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024

  • پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024
در صرافی های ایرانی؛

حداقل خرید بیت کوین چقدر است؟

یک تصور غلط رایج در بازار ارز‌های دیجیتال این است که خرید کمتر از ۱ بیت کوین (BTC) امکان‌پذیر نیست در حالی که بیت کوین تا ۹ رقم اعشار تقسیم‌پذیر است. البته خرید این مقدار هم به‌دلیل عوامل مختلف از جمله مسئله کارمزد ممکن نیست. پس حداقل خرید بیت کوین در صرافی‌های ایرانی چقدر است؟ همراه ما باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم...

بیت کوین هم‌اکنون بیش از ۲۵ هزار دلار قیمت دارد و کمتر کسی می‌تواند یک بیت کوین کامل را خریداری کند؛ اما لزومی برای خرید بیت کوین کامل نیز وجود ندارد. امروزه می‌توان حتی با ۱۰۰ هزار تومان نیز بیت کوین خریداری کرد. چه ۱ بیت کوین یا ۰.۰۱ بیت کوین داشته باشید، شما صاحب بیت کوین هستید و به همان میزان سرمایه‌گذاری شده در معرض فراز و نشیب قیمت‌ها قرار می‌گیرید.
در نهایت تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در جهان وجود خواهد داشت و مالکیت هر میزان کم یا زیاد آن ارزشمند است.
محدودیت و حداقل خرید بیت کوین
امروزه با عرضه و فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال متنوع، این امکان برای علاقه‌مندان فراهم شده است تا هر میزانی که می‌خواهند در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. با این حال، همچنان محدودیت‌ و حداقل‌هایی در زمان خرید بیت کوین وجود دارند.
کوچک‌ترین واحد بیت کوین ساتوشی نام دارد که برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. هم‌اکنون یک ساتوشی با قیمت ۲۵ هزار دلاری بیت کوین، ارزش ۰.۰۰۰۲۵ دلاری دارد که مقدار بسیار ناچیز و حتی از کارمزد مورد نیاز پرداختی شبکه نیز کمتر است. بنابراین انجام چنین تراکنشی امکان‌پذیر نیست.
صرافی‌های ارز دیجیتال نیز به‌دلیل کارمزد‌ها و همچنین تشویق کاربران به سرمایه‌گذاری، برای خرید بیت کوین حداقل تعیین کرده‌اند.
در صرافی‌های جهانی معمولاً حداقل خرید بیت کوین از ۱ دلار یا ۱ یورو شروع می‌شود. حداقل خرید در صرافی‌های ایرانی نیز از ۱۰۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان است و ثبت سفارش خرید بیت کوین کمتر از این مقدار امکان‌پذیر نیست.
حداقل خرید بیت کوین در صرافی های ایرانی چقدر است؟
حداقل خرید تنها محدود به بیت کوین نیست و تمام ارز‌های دیجیتال محدودیت حداقل خرید را دارند. در صرافی‌ها ممکن است با توجه به قیمت ارز، کارمزد‌های شبکه و موارد دیگر میزان حداقل خرید برای هر ارز دیجیتال متغیر باشد.
حداقل خرید در هر صرافی متفاوت است و قبل از ثبت‌نام و واریز ریالی به کیف پول صرافی، باید حتماً این موضوع را بررسی کنید تا به میزان مورد نیاز واریزی داشته باشید. برای یافتن صرافی‌های ارز دیجیتال با پایین‌ترین حداقل خرید ارز، می‌توانید از بخش جدید ارزدیجیتال به نام لیست صرافی‌های ایرانی استفاده کنید.
در این بخش صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی با توجه به پارامتر‌های مختلفی از جمله حداقل خرید، تعداد ارز‌ها، سطح کارمزد‌ها، حجم معاملات، نقدینگی و تعداد جفت‌ارز‌ها امتیاز گرفته و رتبه‌بندی شده‌اند.
صرافی‌های برتر ایرانی علاوه بر ارائه خدمات قابل‌اطمینان خرید و فروش ارز دیجیتال، معمولاً پایین‌ترین میزان حداقل خرید را نیز دارند و بنابراین می‌توانند بهترین انتخاب برای شروع معاملات و خرید بیت کوین باشند.
کارمزد‌ها، موانعی برای خرید‌های کوچک بیت کوین
به‌طور کلی در زمان خرید بیت کوین دو کارمزد وجود دارد، اولین کارمزد برای شبکه بیت کوین است که به ماینرها پرداخت می‌شود و کارمزد دوم برای صرافی است که معمولاً درصدی از تراکنش را شامل می‌شود.
بیت کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، توسط کاربران و جامعه خود مدیریت می‌شود. به همین منظور شبکه بیت کوین به‌نوعی ساخته شده است که در ازای فعالیت و مشارکت کاربران و استخراج‌کنندگان، به آن‌ها BTC پاداش دهد. این پاداش جبرانی بر هزینه‌های ماینرهاست و کاربران را به ادامه مشارکت تشویق می کند.
پاداش ماینر‌ها و مشارکت‌کنندگان شبکه بیت کوین از کارمزد انجام معاملات کاربران پرداخت می‌شود و به همین دلیل است که تمام تراکنش‌های بلاک چینی بیت کوین، نیازمند پرداخت کارمزد شبکه است. کارمزد تراکنش شبکه تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند و همواره نوسان دارد.
هم‌اکنون در صرافی‌های ایرانی کارمزد برداشت و انتقال بیت کوین بر بستر شبکه اصلی، حدود ۰.۰۰۰۱ تا ۰.۰۰۰۹ بیت کوین است. بنابراین صرافی‌ها معمولاً حداقل خرید را بیش از این میزان قرار می‌دهند تا کاربران در زمان انتقال بیت کوین‌های خود با مشکلی مواجه نشوند.
علاوه بر کارمزد شبکه، کارمزد‌های صرافی نیز وجود دارند که معمولاً ۰.۰۵ تا ۰.۳ درصد از کل تراکنش خرید و فروش بیت کوین را شامل می‌شود. در حالی که این عدد ناچیز به نظر می‌رسد، اما در تراکنش‌های بزرگ چشم‌گیر است و موضوعی است که در هنگام انتخاب و استفاده از صرافی‌ها باید به آن توجه داشته باشید.
برای مقایسه سریع کارمزد‌های صرافی‌ها می‌توانید از لیست صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال استفاده کنید تا به اطلاعات مهم و کاربردی هر صرافی ایرانی از جمله حداقل و حداکثر کارمزد دریافتی آن‌ها دسترسی داشته باشید.
حداکثر خرید بیت کوین در صرافی‌های ایرانی
صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی معمولاً محدودیتی برای حداکثر خرید بیت کوین ندارند و تا میزانی که موجودی یا نقدینگی داشته باشند، کاربران می‌توانند بیت کوین خریداری کنند.
با این حال واریز ریالی و خرید بیت کوین با برخی چالش‌ها همراه است. در گذشته هر کاربر این امکان را داشت تا در هر تراکنش مبلغ ۲۵ میلیون تومان را در درگاه صرافی‌ها پرداخت کند؛ بنابراین برای هر کد ملی با انجام ۴ تراکنش، واریز روزانه ۱۰۰ میلیون تومان به صرافی‌های ارز دیجیتال امکان‌پذیر بود.
اما در آخرین ابلاغیه بانک مرکزی، سقف واریز روزانه برای هر کد ملی به ۲۵ میلیون تومان کاهش یافته است. بنابراین برای خرید‌های بزرگ بیت کوین کاربران با برخی محدودیت‌ها از طرف بانک مرکزی مواجه هستند.
البته هم‌اکنون صرافی‌ها روش‌هایی را برای واریز مبالغ بیش از ۲۵ میلیون تومان در اختیار کاربران قرار داده‌اند، روش‌هایی که قابل‌انجام است اما استفاده از آن‌ها به راحتی واریز از طریق درگاه بانکی نیست.
چقدر بیت کوین بخریم؟
تعیین میزان بیت کوین مناسب برای شروع سرمایه‌گذاری به شرایط و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران بستگی دارد و نمی‌توان مقدار دقیقی را برای آن تعیین کرد. تحلیلگران و مشاوران بازار‌های مالی پیشنهاد می‌کنند که افراد تنها ۵ تا ۳۰ درصد از کل سرمایه خود را در بازار ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. ۵ درصد سرمایه‌گذاری ایمن و ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری پرریسک به شمار می‌رود.
توجه داشته باشید که بیت کوین یک بازار پرنوسان است و افراد تازه‌وارد در این نوسانات شدید قیمتی به‌راحتی سرمایه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اگر در حال ثبت اولین سفارش خرید بیت کوین خود هستید، مقدار کمی خرید کنید و فاصله زیادی از حداقل خرید مشخص شده صرافی نگیرید.
سپس در ادامه و با افزایش تجربه و اطلاعات، می‌توانید میزان سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید. در این بین مهم است همواره قانون سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و ایمن در بازار ارز‌های دیجیتال را فراموش نکنید: فقط پولی را در ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید که از بین رفتن آن آسیب بزرگی به زندگی روزمره و آینده شما نزند.
راحت‌ترین روش خرید بیت کوین کدام است؟
اگر تابه‌حال تجربه خرید بیت کوین را نداشته‌اید، مطالعه این بخش به شما کمک می‌کند. بیت کوین ارز دیجیتالی است که برای خرید آن باید از مجموعه‌هایی به نام صرافی‌های ارز دیجیتال کمک بگیرید.
صرافی‌های ارز دیجیتال برخلاف صرافی‌های سنتی، آنلاین هستند و در حقیقت وب‌سایت‌هایی هستند که خرید و فروش بیت کوین (و سایر ارزهای دیجیتال) را ممکن می‌کنند.
تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال در کشور خودمان ایران روزبه‌روز در حال افزایش است. احراز هویت در این صرافی‌ها برای ایرانی‌ها بلامانع و به‌راحتی یک ثبت‌نام اینترنتی است. همچنین می‌توانید به‌راحتی به این صرافی‌ها ریال واریز کنید و سپس ریال خود را به ارز دیجیتال موردنظر تبدیل کنید.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8686
اخبار مرتبط
نظرات شما