• یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 10 December 2023

  • یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 10 December 2023
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد؛

تعهد ایران به اتحادیه اروپا برای صادرات پسته

وزارت جهاد کشاورزی در مذاکرات مدیریت آفلاتوکسین پسته صادراتی علاوه بر تعهد تشدید کنترل و نظارت بر صادرات پسته ایران به اتحادیه اروپا اطمینان داده برنامه مدونی به منظور کمک به ارتقای سلامت محصول پسته اجرا شود...

پسته را می‌توان یکی از محصولات درآمدزا پس از فرش در میان محصولات صادراتی غیرنفتی محسوب دانست، محصولی که وجود سم آفلاتوکسین موجب شد تا ورود آن به کشورهای اروپایی سخت شود و این امر کاهش صادرات این محصول با ارزش را به همراه داشت. مشکلی که برای عبور از آن ایران برای بازگرداندن بازرهای صادراتی به اتحادیه اروپا تعهد داد تا نظارت بر صادرات پسته را تشدید ‌کند.
وزارت جهاد کشاورزی در مذاکرات مدیریت آفلاتوکسین پسته صادراتی علاوه بر تعهد تشدید کنترل و نظارت بر صادرات پسته ایران به اتحادیه اروپا اطمینان داد برنامه مدونی به منظور کمک به ارتقای سلامت محصول پسته اجرا شود.
محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، پسته ایران را قابل بازدید و رصد دانسته در وبینار مذاکرات مدیریت آفلاتوکسین بر این نکته تاکید کرد که علاوه بر اقداماتی که برای پایش این محصول صورت می‌گیرد، تمامی مراحل نظارتی قبل از صادرات را تشدید خواهیم کرد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بر این نکته نیز تاکید می‌کند که فرآوری، بسته‌بندی و صادرات محصولات کشاورزی کشور در واحدهایی انجام می‌شود که مطابق استانداردهای لازم بوده و از دستگاه‌های مدرن استفاده می‌شود.
بر اساس آخرین آمارهای گمرک در دو ماه‌ ابتدای سال جاری صادرکنندگان ایرانی ۲۳۸۰ تن پسته و مغز پسته به ارزش بالغ بر ۱۵ میلیون و ۵۵ هزار دلار به ۲۴ کشور مختلف کرده‌اند که از نظر وزنی ۲۵۱ درصد و از نظر ارزشی ۲۳۷ درصد کاهش نسبت به اوایل سال گذشته داشته است. در نخستین ماه سال گذشته ۷۱۵۰ تن به ارزشی بیش از ۵۰ میلیون و ۶۹۴ هزار دلار انواع پسته و مغز پسته به کشورهای مختلف صادر شده بود.
 براساس آمارهای اعلام شده از سوی گمرک ازبکستان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، آلمان، امارات متحده عربی، ایتالیا، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری مقدونیه (یوگسلاوی)، چین، ژاپن، سنگاپور، عراق، فدراسیون روسیه، فرانسه، قرقیزستان، قزاقستان، قطر، کانادا، کویت و هند ۲۴ مشتری پسته ایرانی محسوب می‌شوند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8689
اخبار مرتبط
نظرات شما