• سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024

  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024
تقاضای پروانه برای ۳۷ محدوده مستعد در کرمان؛

پاسخ ایمیدرو به انتقادات استاندار کرمان

انتقادات اخیر استاندار کرمان با واکنش سازمان ایمیدرو مواجه شد و این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در حوزه اکتشافات در استان کرمان، مطالعات در هشت پهنه به مساحت ۳۷ هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع انجام شده است که حاصل آن تا به امروز ۳۷ محدوده مستعد به مساحت ۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع بوده‌ که برای آن‌ها تقاضای پروانه شده است...

محمدمهدی فداکار استاندار کرمان روز شنبه ۱۸ شهریور ماه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با اشاره به مشکلات محدوده‌های معدنی در استان کرمان، بیان کرده بود که تقریبا تمامی پهنه‌های معدنی استان کرمان آزاد نیستند و به عنوان محدوده معدنی حتی به نام یک پیرزن و یا پیرمرد ثبت شده‌اند که مسئله عجیبی است.
وی با بیان اینکه بیشترین پهنه معدنی استان کرمان در اختیار ایمیدرو است، در حالی که هیچ فعالیتی روی آن‌ها انجام نمی‌شود، از تمام نهادها از جمله سازمان بازرسی خواسته بود که به این موضوع ورود کنند و طبق ماده ۲۰ قانون معادن، باید این محدوده‌ها پس گرفته شود و در اختیار مردم قرار گیرد.
به گزارش تسنیم،این انتقادات استاندار کرمان با واکنش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مواجه شد و این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در حوزه اکتشافات در استان کرمان، مطالعات در هشت پهنه به مساحت ۳۷ هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع انجام شده است که حاصل آن تا به امروز ۳۷ محدوده مستعد به مساحت ۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع بوده‌ که برای آن‌ها تقاضای پروانه شده است.
از این میزان، تاکنون فقط برای هشت محدوده به وسعت ۹۰ کیلومتر مربع پروانه اکتشافی صادر شده و مابقی به دلیل مخالفت دستگاه‌های اجرایی منتج به صدور پروانه اکتشاف جهت آغاز فعالیت‌های اجرایی مراحل عمومی و تفصیلی نشده است. کل مساحت در اختیار ( اعم از پروانه‌های اکتشاف و محدوده‌های ثبتی ) کمتر از ۶ هزار و و ۶۰۰ کیلومتر مربع بوده که کمتر از ۳٫۶ درصد وسعت استان کرمان است و اگر دستگاه‌های اجرایی موافقت کنند، ادامه موضوع عملیاتی خواهد شد.
شایان ذکر است مابقی مساحت پهنه‌ها توسط این سازمان و شرکت‌های تابعه آزادسازی شده و در حال حاضر کمتر از ۲ درصد محدوده‌های مستعد شناسایی شده منجر به پروانه اکتشاف شده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8735
اخبار مرتبط
نظرات شما