• جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023

  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023
پیش بینی اقتصاددانان ارشد مجمع جهانی اقتصاد؛

اقتصاد جهانی در سال۲۰۲۴ به کجا می‌رود؟

۶۱درصد از پاسخ‌دهندگان در آخرین چشم‌انداز اقتصاددانان ارشد مجمع جهانی اقتصاد اعلام کردند که اقتصاد جهانی احتمالا در سال آینده ضعیف خواهد شد؛ البته اکثریت یا ۸۶درصد اقتصاددانان ارشد نسبت به کاهش موج تورم جهانی خوش‌بین هستند...

اقتصاددانان هشدار می‌دهند که چشم‌انداز اقتصادی می‌تواند پیشرفت به سمت اهداف توسعه را تضعیف کند و ۷۴درصد اعلام کردند که تنش‌های ژئوپلیتیکی نیز همین تاثیر را خواهد داشت. عدم قطعیت یک عامل کلیدی است و ترس از رکود جهانی در حال کاهش است؛ اما نگرانی‌ها درباره اقتصاد چین که اخیرا دچار رکود شده، افزایش یافته است. مسائل ژئوپلیتیک و سیاسی داخلی از دیگر عوامل ناراحت‌کننده هستند.
از هر ۱۰اقتصاددانی که برای این گزارش نظرسنجی شده بودند، ۹نفر معتقدند که ژئوپلیتیک در سال آینده نوسانات اقتصادی ایجاد خواهد کرد. آسیا و به‌ویژه آسیای جنوبی به‌عنوان قوی‌ترین چشم‌انداز رشد در نظر گرفته می‌شود. با این حال، انتظارات برای چین کاهش یافته است. این گزارش عنوان کرد که علاوه بر بازگشت کندتر از حد انتظار مصرف داخلی در اوایل سال جاری، چشم‌انداز اقتصادی چین تحت تاثیر فشارهای کاهش تورم و نشانه‌هایی از شکنندگی در بازار حیاتی املاک و مستغلات قرار گرفته است. حجم تجارت نیز کاهش یافته است و واردات ۴/ ۱۲درصد و صادرات ۵/ ۱۴درصد در سال منتهی به ژوئیه۲۰۲۳ کاهش یافته است. چشم‌انداز اقتصاد ایالات‌متحده از ماه مه به‌طور قابل‌توجهی بهبود یافته است؛ به‌طوری‌که حدود ۸۰درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انتظار رشد قوی یا متوسط در سال جاری و سال آینده را دارند که از حدود ۵۰درصد در ماه مه افزایش یافته است.
اروپا در سال جاری با رشد ضعیف یا بسیار ضعیف مواجه است؛ اما این تصویر می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی در سال۲۰۲۴ تغییر کند. برای خاورمیانه و شمال آفریقا، ۷۹درصد رشد متوسط یا قوی را در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کنند که ۱۵درصد بیشتر از ماه مه است. تقریبا سه‌چهارم پاسخ‌دهندگان بر این باورند که تنش‌های ژئوپلیتیک مانع از پیشرفت به سمت اهداف توسعه جهانی در سه سال آینده می‌شود؛ درحالی‌که ۵۹درصد انتظار دارند شرایط مالی سخت‌تر همان تاثیر را داشته باشد. طبق گزارش ویفروم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل عنوان کرد که سرمایه‌گذاری سالانه ۴تریلیون دلار کمتر از میزانی است که برای برآورده کردن اهداف توسعه توسعه پایدار است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8799
اخبار مرتبط
نظرات شما