• یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024

  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024
در نشست تخصصی در اتاق کرمان بررسی شد؛

مسیر گذار صنایع کرمان به نسل چهارم صنعت

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان گفت: در بررسی های انجام شده مربوط به جشنواره بهره وری سال جاری، مشخص شد که بنگاه های اقتصادی استان نسل دو و سه هستند در حالی که نسل چهارم بیش از 10 سال است که روی کار آمده و ما عقب مانده ایم...

در نشست فعالان اقتصادی استان کرمان با نماینده مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری، رئیس اتاق کرمان گفت: شرکت های بزرگ توانمندی لازم برای استفاده از تکنولوژی و ابزارهای فناورانه را دارند و در این بین شرکت های کوچک و متوسط به عنوان میانه گمشده در فناوری و نیازمند بالندگی هستند و باید به آنها بیشتر کمک شود.
سیدمهدی طبیب زاده،افزود: اتاق کرمان برای حفظ جایگاه والای خود در گذشته، خود را مجهز به حرف حساب، کارشناسی شده و تخصصی کرد و در این زمینه از پژوهش ها و تحقیقات کاربردی بیشترین بهره را برده است. وی ادامه داد: بخش خصوصی مسیر خود را با پشتوانه کارشناسی انتخاب کرده و مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری می تواند در تحقق اولویت هایی مانند بهبود فضای کسب و کار، رفع مشکلات نظام اقتصادی کشور و برخی معضلات خاص در بخش های مختلف کمک کند.
طبیب زاده، با اشاره به اینکه متولی اصلی حمایت های فناوری از مجموعه های مختلف باید مشخص باشد، گفت: از مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری درخواست داریم به حمایت از برخی پروژه های فناورانه در قالب پوشش ریسک اجرای آن ها کمک کند که در استان کرمان می توان در این زمینه به دانش و فناوری ایجاد شده برای جلوگیری از سرمازدگی محصول پسته اشاره کرد که در مرحله اول اجرا قرار دارد. رئیس اتاق کرمان بیان کرد: اتاق کرمان آمادگی لازم برای تهیه مدل حمایت از پروژه های فناورانه را برای حفظ سرمایه های کرمان دارد و در این حوزه کمک خواهد کرد.
در ادامه عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان نیز در این نشست به مسائل و مشکلات ایجاد شده به وسیله آفت سوسک خرطومی در باغات خرمای شرق استان اشاره کرد و گفت: اگر کشاورزی در شرق استان با مشکلات جدی روبرو شود به دلیل اینکه معیشت تعداد زیادی از منطقه وابسته به کشاورزی است، در افزایش مهاجرت از منطقه و همچنین کاهش مسائل امنیتی تاثیرگذار خواهد بود. حامد بدرآبادی خاطرنشان کرد: امیدواریم مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری بتواند با استفاده از دانش و فناوری به کاهش تاثیرات این آفت کمک کنند.
وی ادامه داد: در زمینه بسته بندی خرما در شرق استان قصد دستگاهی با تکنولوژی های نوین را داشتیم اما هنگامی که قیمت آن را جویا شدیم به دلیل گران بودن آن از خرید منصرف شدیم زیرا صرفه اقتصادی ندارد. بدرآبادی تصریح کرد: امیدواریم دولت بتواند دستگاه هایی این چنینی را برای گسترش فناوری در منطقه تهیه کنند که به نظر می رسد استفاده جمعی از آن توجیه فنی و بهره وری را دارد.
در ادامه رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان گفت: در بررسی های انجام شده مربوط به جشنواره بهره وری سال جاری، مشخص شد که بنگاه های اقتصادی استان نسل دو و سه هستند در حالی که نسل چهارم بیش از 10 سال است که روی کار آمده و ما عقب مانده ایم. محمدجواد رستمی افزود: بخشی از مشکلات بنگاه ها مالی و بخش دیگری مشکلات مربوط به فناوری است و برای اینکه بتوان نیازهای فناوری واحدهای تولیدی را برطرف کرد نیاز به حمایت های مالی است.
در ادامه نماینده مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه این مرکز 40 سال با اولویت توسعه فناوری فعالیت دارد، گفت: خوشبختانه فضای حوزه فناوری با کلیدواژه دانش بنیان جای خود را باز کرده و قرار است ما در مسائل مختلف کشور که از نگاه فناورانه قابل حل هستند، ورود کنیم. خلیلی اظهار کرد: برای اینکه بتوان کشور را به سمت فناوری بیشتری برد، میز فناوری را در سفارتخانه های چهار کشور روسیه، هند، چین و اتریش راه اندازی کرده ایم تا نماینده ما با رصد اتفاقات فناوری این کشورها، دانش بین المللی و تخصصی این حوزه را بررسی و بحث اطلاعات مربوط به انتقال فناوری را انجام می دهند.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان، وی خاطرنشان کرد: مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری امسال تصمیم گرفته برش استانی در این زمینه داشته باشیم که کرمان به عنوان اولین استان به دلیل داشتن ظرفیت های بسیار، انتخاب شده و تاکنون چندین سفر برای بازدید از ظرفیت های نقاط مختلف استان انجام شده است. خلیلی اظهار کرد: در بم مشکلات مربوط به آفت سوسک خرطومی بررسی و پس از آن یک فناوری برای شناسایی و کنترل آفت انتخاب شد و در حال بومی سازی آن هستیم تا با نگرش جدید آفت را مورد توجه قرار دهیم. نماینده مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: برخی مسائل حوزه فناوری نیاز به تغییر قانون و فرآیند دارند که چون دسترسی به این موضوع برای ما وجود ندارد، در این مسائل چندان ورود نمی کنیم.
گفتنی است در این نشست مسائلی مانند پژوهش های انجام شده دانشگاه شهید باهنر کرمان در حوزه کشاورزی به ویژه پسته و خرما، عدم بهره وری و عدم استفاده از فناوری ها به دلیل مسائل و مشکلات قانونی، مشکلات مربوط به ورود تجهیزات فناوری به دلیل مسائل تعهدات ارزی و احصای نیازهای فناورانه صنایع مطرح شد.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9523
اخبار مرتبط
نظرات شما