• یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024

  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024
مجلس،پیمان سپاری را حذف نمی‌کند!

70 درصد صادرکنندگان با تجارت خداحافظی کردند

پورابراهیمی معتقد است: سیاست ارزی نه‌تنها رونقی برای صادرات کشور نداشته بلکه برآوردها حاکی از آن است که ۷۰ درصد از صادرکنندگان کشور از عرصه فعالیت‌ تجاری خارج شده‌اند.وی همزمان تاکید می کند: مجلس تحت هیچ شرایطی پیمان سپاری ارزی را حذف نخواهد کرد!...

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: میزان مداخله بانک مرکزی در اقتصاد ایران در دو دهه اخیر بیش از 300 میلیارد دلار بوده و نتیجه آن وضعیت کنونی است.
او در جمع هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: سیاست بانک مرکزی برای نرخ دستوری تسویه ارز صادراتی که طی چند سال اخیر به اجرا درآمده، نه‌تنها رونقی برای صادرات کشور به همراه نداشته بلکه برآوردها حاکی از آن است که ۷۰ درصد از صادرکنندگان کشور از ادامه فعالیت‌های تجاری خارج شده‌اند.
به گفته پورابراهیمی ما چوب کاهش ارزش ملی را خوردیم ولی منتفع نشدیم یعنی همچون کشور همسایه ترکیه از این کاهش ارزش در جریان صادرات هم منتفع نشدیم.
طبق اظهارات او در لایحه برنامه هفتم توسعه، احکام مستثنی شدن رفع تعهد ارزی با نرخ دستوری بانک مرکزی برای چهار گروه کالایی خدمات فنی و مهندسی، محصولات دانش‌بنیان، کشاورزی و صنایع دستی در نظر گرفته شده است و رفع تعهد ارزی در صادرات این کالاها به نرخ دستوری بانک مرکزی نخواهد بود.
دفاع محکم از پیمان‌سپاری ارزی در تحریم
در هشمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای چندمین بار به نقد سیاست‌های دولت و مجلس درحوزه پیمان سپاری ارزی و قیمت گذاری دستوری پرداختند. آنها خواهان حذف کامل پیمان سپاری ارزی بودند.
اما محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که میهمان اتاق بود اعلام کرد:مجلس تحت هیچ شرایطی پیمان سپاری را حذف نمی‌کند. به گفته او اگر تحریم نبودیم و شرایط به قبل از سال ۹۷ بر می‌گشت ما به دنبال پیمان سپاری نبودیم ولی الان با وجود تحریم ها تحت هیچ شرایطی این قانون را حذف نمی‌کنیم.
پورابراهیمی افزود: در برنامه هفتم بانک مرکزی را موظف کردیم که به صورت دستوری پیمان سپاری را دنبال نکند و بر همین اساس در برنامه هفتم قرار است پیمان سپاری ارزی در ۴ گروه کالاهای دانش بنیان، فنی مهندسی، کشاورزی و صنایع دستی به صورت دستوری اتفاق نیافتد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9548
اخبار مرتبط
نظرات شما