• سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024

  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024
ارزش کالاهای وارداتی استان 10 برابر ارزش کالاهای صادراتی؛

کفه واردات به کرمان سنگین تر شد

نشست تبیین فرصت های تجاری چین با رویکرد استان کرمان برگزار شد؛ جایی که در آن رئیس اتاق کرمان گفت: تحلیل های تجاری آمار نگران کننده ای را نشان می دهد که بر اساس آنها ارزش کالاهای وارداتی به استان 10 برابر ارزش کالاهای صادراتی استان است...

سیدمهدی طبیب زاده، در نشست تبیین فرصت های تجاری چین با رویکرد استان کرمان افزود:  سالانه حدود سه میلیارد دلار شامل 50 قلم کالای استان صادر می شود که حدود 90 درصد صادرات مربوط به 4 قلم کالاست. وی با اشاره به اینکه استان کرمان تصمیم جدی و جهشی برای توسعه صادرات در نظر گرفته است، ادامه داد: سیاست های دولت توسعه صادرات با کشورهای همسایه است در حالی که این کشورها تنها 6 درصد از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده اند و به همین دلیل ما باید به فکر شرکای بزرگ تجاری مانند چین هم باشیم.
طبیب زاده، تصریح کرد: صادرات ایران به چین در سال گذشته 14 میلیارد دلار بوده که سهم کرمان حداکثر 15 میلیون دلار بوده است. رئیس اتاق کرمان بیان کرد: استان کرمان باید کالاهای صادراتی خود را از کالای خام با ارزش افزوده پایین به کالاهای فرآوری شده با ارزش افزوده متوسط و بالا تغییر دهد.
وی در رابطه با برخی مسائل پیش آمده برای صادرکنندگان به چین اشاره و اظهار کرد: الزام داشتن پروانه بهره برداری برای رجیستری کالا در گمرکات چین باعث صرف هزینه، اتلاف زمان و انجام کارهای متعدد است، که از شریک تجاری ابرقدرتی مانند چین انتظار داریم، در این زمینه تسهیلات بیشتری فراهم شود. طبیب زاده، خاطرنشان کرد: صادرکنندگان ما در تبدیل یوآن به ارز حتی برای تامین هزینه های روزانه خود در چین با مشکل روبرو هستند، که امیدواریم در این زمینه هم تدابیری اندیشیده شود.
وی ادامه داد: با وجود برخی مسائل صادراتی در کشورهای هدف، اما همچنان مشکل اصلی صادرات درون کشور است و گوش شنوایی در این زمینه وجود ندارد. رئیس اتاق کرمان افزود: هنوز پس از سال ها برگزاری نشست های کارگروه های توسعه صادرات و همایش روز صادرات، ترکیب صادرات ایران نشان می دهد ما در حال صادرات برق، آب، انرژی و یارانه هستیم و به سمت صادرات کالا با ارزش افزوده بالا نرفته ایم. طبیب زاده، اظهار کرد: برای تحول در صادرات باید امکانات مالی را با هوش و استعداد منابع انسانی و همچنین دستاوردهای تحقیقاتی و علمی تلفیق کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان نیز در ادامه این نشست گفت: رتبه فضای کسب و کار استان کرمان از رتبه 31 به رتبه 12 طی یکسال گذشته ارتقا یافته که این مهم توسط تیم اقتصادی استان شامل بخش خصوصی، دولتی و سایر دستگاه ها محقق شده است. امیر حسن زاده اظهار کرد: ظرفیت های بسیاری در استان وجود دارد که کمتر از آنها استفاده شده که می توان به کنستانتره طلا در فاریاب به عنوان یکی از این ظرفیت های مهم اشاره کرد که با همت بخش خصوصی این پروژه 80 درصد پیشرفت دارد و برای بیش از 100 نفر نیز اشتغال ایجاد شده است.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان،در ادامه رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در چین گفت: چین از سال 2017 تاکنون با سیاست درهای باز همه جانبه برنامه های خود را بر اساس حداکثر استفاده از توافق نامه تجارت آزاد چین و آسه آن پیش برده اما برای پنج سال آینده در نظر دارد استراتژی حرکت از رشد اقتصادی بالا به سمت توسعه با کیفیت را اجرا کند. حمید عادلی، افزود: تجارت خارجی چین در بحث واردات و صادرات در سال 2023 کاهش یافته و در بین کشورهای شریک تجاری چین، فقط روسیه توانسته رشد 27 درصدی تجارت با چین را داشته باشد و برای سایر کشورها این رشد منفی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در هشت ماهه سال 1402 صادرات کرمان به چین به ارزش 30 میلیون دلار و واردات از چین به کرمان هزار و 709 میلیون دلار بوده که بیش از 99 درصد کالای صادراتی مصرفی بوده است. عادلی تصریح کرد: وابستگی چین به کالاهایی مانند نفت، گاز، آلومینیوم، سنگ آهن، زغال سنگ و مس بسیار زیاد است و ایران می تواند از این فرصت ها برای توسعه صادرات استفاده کند.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود که تا سال 2030 میلادی، 58 درصد خانوارهای چینی جز طبقه مرفه یا بالاتر قرار گیرند و میزان واردات چین تا 10 سال آینده به 10 تریلیون دلار خواهد رسید. رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در چین، گفت: مهمترین منبع پیدا کردن مشتری در چین حضور در نمایشگاه های این کشور است و بهترین روش حضور در این بازار شرکت به صورت گروهی به ویژه در نمایشگاه واردات شانگهای است.
وی در رابطه با نحوه ثبت شرکت در چین، مراجع کسب اطلاعات درباره چین، قراردادهای تجاری، روش های برقراری ارتباط، تجارت الکترونیک، ممنوعیت ها و محدودیت های واردات چین و ... نیز صحبت هایی را مطرح کردند که در اینجا آمده است. گفتنی است پیش از این نشست نیز کارگروه توسعه صادرات استان کرمان برگزار شد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9702
اخبار مرتبط
نظرات شما