• چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024

  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024
۳۹ درصد حجم مخازن پر است؛

کاهش ۹ درصدی ورودی آب به سدهای کشور

میزان ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای سال آبی تاکنون شش میلیارد و شش میلیون مترمکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته که عددی معادل شش میلیارد و ۶۳ میلیون مترمکعب بوده، ۹ درصد منفی است...

باوجود بارش‌های اخیر شاهد کاهش ورودی آب به سدهای کشور هستیم ضمن این‌که میزان خروجی از مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی تا ۲۴ دی‌ماه تاکنون پنج درصد منفی بوده به گونه‌ای که در سال جاری شش میلیارد و یک میلیون مترمکعب خروجی از سدهای کشور اتفاق افتاده که این عدد در سال گذشته شش میلیارد و ۳۳ میلیون مترمکعب بوده است.
۳۹ درصد حجم مخازن پر است
در حال حاضر میزان پرشدگی حجم آب موجود مخازن سدهای کشور ۳۹ درصد است که نسبت به سال گذشته که عددی معادل ۱۹ میلیارد و ۶۰ میلیون مترمکعب بوده دو درصد منفی است.

وضعیت برخی از سدهای مهم (شرب و کشاورزی) تا ۲۴ دی‌ماه بیانگر این است که در هفت سد میزان پرشدگی سدها نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد منفی است. در واقع در سد شمیل و میان استان هرمزگان با ۵۴ درصد، در سد تهم استان زنجان ۵۵ درصد، در سد شهر بیجار استان گیلان ۵۱ درصد، در سد ساوه استان مرکزی ۵۷ درصد، در سد شهید رجایی استان مازندران ۵۵ درصد و در چاه نیمه‌های استان سیستان و بلوچستان با ۵۵ درصد اختلاف پرشدگی مخازن سدها نسبت به سال قبل مواجه هستیم.
در این بین سد رودبال داراب استان فارس بیشترین اختلاف را در حجم پرشدگی نسبت به سال قبل دارد به گونه‌ای که در حال حاضر حجم مخزن این سد نسبت به سال قبل ۷۸ درصد کاهش داشته، همچنین در سد اکباتان، آبشینه استان همدان نیز این درصد اختلاف ۶۰ درصد ثبت شده است.
رودبار استان لرستان ۵۶ درصد، سد آزاد استان کردستان ۳۱ درصد، درودزن ملاصدرای استان فارس ۲۷ درصد نسبت به سال قبل وضعیت بهتری در موجودی مخزن دارند. در این بین سد تنگاب استان فارس با ۹۶ درصد بهبود نسبت به سال گذشته بهترین وضعیت را در بین سدهای کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، در خصوص وضعیت بارش‌ها از اول مهرماه تا ۲۳ دی‌ماه نیز باید گفت که ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۷۵ میلی‌متر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت که عددی معادل ۸۹.۸ میلی‌متر ثبت شده ۱۶ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۸۳.۱ میلی‌متر ثبت شده ۱۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6306
اخبار مرتبط
نظرات شما