• سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 16 April 2024

  • سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 16 April 2024
کاهش ذخایر سدهای استان نسبت به مدت مشابه سال قبل؛

ذخیره آب سدهای کرمان کمتر از نصف

کرمان که امیدش به بارش‌های زمستانی بود اکنون که یک ماه و چند روز از زمستان گذشته است، متاسفانه سدهای کرمان از باران‌های مونسون در مردادماه و بارش‌های اخیر بهره چندانی نبردند و ذخایر آبی همه سدهای استان کرمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر است و در وضعیت خوبی قرار ندارند...

حامد فراز، مدیریت بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: بارندگی‌های اخیر تاثیر خاصی بر مخازن سدها نگذاشته‌اند، زیرا بارندگی‌ها شدت دار نبوده و باید مدنظر داشت که ورودی سدها متاثر از سیلاب‌هاست.
او با بیان این مطلب که بارش‌ها در اتفاعات استان به صورت برف بوده است، اظهار کرد: بارش برف سنگینی نیز در استان نداشتیم تا مدعی شویم که سال آبی پیش رو، سال خوبی است و مشکلات کم آبی کمتری داریم. لذا با این میزان بارش‌ها مشکلات کم آبی استان کرمان همچنان پابرجاست.
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان، بیان کرد: امیدواریم که در روزهای باقیمانده سال و بهار بارش های خوبی داشته باشیم تا هم ذخایر مخازن سدها پر شود و هم نیاز آبی سال پیش رو برطرف شود.
او در پاسخ به این سوال که ذخایر مخازن سدهای استان بحرانی است؟ گفت: نمی‌توان گفت که بحرانی اما حجم ذخایر مخازن سدهای استان کرمان وضعیت خوبی ندارند.
طبق اعلام مدیریت بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای استان کرمان، میزان ذخایر همه سدهای استان کرمان نسبت به مدت مشابه کمتر بوده است و در حال حاضر سد جیرفت حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعب (۳۶ درصد ظرفیت)، سد تنگوئیه حدود ۲۱ درصد ظرفیت، سد بافت حدود ۴۸ درصد ظرفیت و سد نساء حدود ۴۴ درصد ظرفیت، ذخیره آب دارند.
او ادامه داد: باید مصرف بهینه را در برنامه خود قرار داد تا بتوان در کوتاه مدت از این گردنه عبور کرد.
به گزارش ایسنا، در آبان ماه سال جاری، طبق اعلام مدیریت بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای استان کرمان میزان ذخایر سدهای استان کرمان به این صورت بود که سد جیرفت حدود ۱۳۰ میلیون مترمکعب (معادل۳۹ درصد ظرفیت)، سد تنگوئیه حدود ۹.۵ میلیون مترمکعب (معادل ۲۵ درصد ظرفیت)، سد شهید سلیمانی حدود ۲۰ میلیون مترمکعب (معادل ۵۰ درصد ظرفیت) و سد نساء حدود ۸۰ میلیون مترمکعب (معادل ۴۸ درصد ظرفیت) ذخیره آب داشتند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6389
اخبار مرتبط
نظرات شما