• جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023

  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023
آیا دولت بار دیگر یقه پلتفرم‌ها را می‌گیرد؟

جرقه‌ حذف قیمت از آگهی های آنلاین املاک

یک خبرگزاری وابسته به دولت در گزارشی دلیل بالا رفتن قیمت مسکن را آگهی‌های آنلاین منتشرشده در پلتفرم‌های آنلاین مانند دیوار و شیپور دانسته است. اتفاقی که چندسال پیش هم تکرار شد و تبعات خوبی در پی نداشت. حذف قیمت از آگهی های آنلاین دوباره کلید می‌خورد؟...

چند روز پیش خبرگزاری فارس گزارشی از قیمت‌های سرسام‌آور خرید و اجاره ملک در بازار مسکن که در سایت‌های اینترنتی حوزه املاک درج شده بودند، منتشر کرد. این گزارش، از پلتفرم‌های اینترنتی و آگهی‌ های آنلاین املاک به‌عنوان مرجع افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار مسکن به دلیل نبود نظارت یاد شده و ورود نهادهای قضایی را برای ممانعت از درج قیمت‌گذاری در پلتفرم‌های آنلاین ضروری دانسته است. اما آیا حذف دستوری قیمت‌ها از آگهی‌ های آنلاین در پلتفرم‌ها موجب کاهش قیمت فروش و اجاره مسکن می‌شود؟
این دعوا سابقه دارد
هنوز از طرف نهادهای دولتی خبری مبنی بر ممنوع کردن درج قیمت‌های مسکن در وب‌سایت‌ها اعلام نشده است. با این حال زمزمه‌هایی در این باره وجود دارد. ضمن اینکه طی سال‌های گذشته نیز شاهد چنین رفتاری از جانب مسئولان دولتی بوده‌ایم.
همانطور که اشاره شد، این اولین بار نیست که نهادهای دولتی، درج قیمت در پلتفرم‌های آنلاین را عامل افزایش قیمت مسکن می‌دانند. سال 99 نیز با پیگیری‌های اتحادیه مشاوران املاک از دستگاه قضایی ممنوعیت درج قیمت در پلتفرم‌های آنلاین آگهی املاک به آنها ابلاغ شد.
این اتفاق با استقبال زیادی از جانب نمایندگان مجلس، رئیس اتحادیه مشاوران املاک و وزارت راه و شهرسازی مواجه شد، چراکه آنها این اتفاق را عامل بازگشتن ثبات و آرامش به بازار مسکن می‌دانستند.
این درحالی بود که با گذشت کمتر از دو ماه از آن اتفاق، نه‌تنها رشد قیمت مسکن متوقف نشد، بلکه حدود 20 درصد نیز افزایش یافت. حتی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران که توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود نیز، نشان داد که متوسط قیمت خرید و فروش مسکن با گذشت تنها 6 ماه از حذف دستوری قیمت‌ها از پلتفرم‌های آنلاین بیش از 60 درصد بالا رفت.
حذف قیمت‌ آگهی‌ها مشکلات بازار مسکن را حل نمی‌کند
در همان روزهای حذف قیمت از آگهی‌ها در پلتفرم‌های آنلاین، کارشناسان حوزه مسکن معتقد بودند که حذف درج قیمت از وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی آگهی‌های مسکن، تاثیری در کنترل قیمت‌ها در بازار ندارد. آنها این اقدام را تنها عامل اختلال در گردش آزاد اطلاعات و نقض حقوق شهروندان در دسترسی به اطلاعات می‌دانستند.
رضا الفت‌نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای آنلاین نیز پلتفرم‌‌های آنلاین را در افزایش قیمت‌ها بی‌تقصیر دانسته و گفته بود که این کار فقط باعث می‌شود که معاملات از فضای رسمی به فضای غیررسمی منتقل شود که نظارتی بر آن وجود ندارد.
حذف درج قیمت‌ها از پلتفرم‌های آنلاین، نارضایتی مردم را نیز برانگیخت و واکنش‌های انتقادی آنان را در پی داشت. طبق آمار منتشرشده در یکی از پلتفرم‌های آنلاین بیش از 94 درصد مردم از حذف قیمت املاک در سایت‌های خرید و فروش ناراضی بودند.
25 درصد کاربران نیز در توییتر از اعلام کردند که این روند باعث شده تا هزینه‌های بیشتری برای تماس جهت اطلاع از قیمت به آن‌ها تحمیل شود و ۲۰ درصد دیگر نیز از اتلاف وقت ناراضی بودند. ۱۰ درصد هم معتقد بودند که نارضایتی‌شان مربوط به شفاف نبودن قیمت‌هاست.
قیمت‌ها به آگهی‌ های آنلاین برگشت
اعلام نارضایتی‌های مردم و هشدارهای کارشناسان باعث شد تا پس از مدتی بازی به نفع پلتفرم‌های آنلاین تغییر کرد. چراکه شفافیت در بازار یکی از عوامل اصلی پیشگیری از فساد و کلاهبرداری و یکی از بهترین ابزارها برای واقعی کردن قیمت‌هاست. درنتیجه مسئولان از موضع خود عقب‌نشینی کردند و درج قیمت به پلتفرم‌های آنلاین آگهی مانند دیوار و شیپور بازگشت.
حالا با گذشت بیش از دو سال از آن تصمیم و مشاهده نتایج آن، به نظر می‌رسد دولت بار دیگر تصمیم دارد از زیر بار مسئولیت خود در کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن شانه خالی کرده و ناکارآمدی و ناتوانی خود در ساخت مسکن، خانه‌دارکردن مردم و مهار تورم را بر گردن پلتفرم‌های آنلاین بیندازد.
این اتفاق بدون شک تبعات منفی زیادی برای اکوسیستم استارتاپی داشته و در بلندمدت می‌تواند افراد مستعد را نسبت به ورود به این فضا دلسرد کند. به‌علاوه اینکه فعالان این اکوسیستم درحال دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات دیگری مانند محدودیت‌‌های اینترنتی و فیلترینگ گسترده هستند.
اما انگار کارشناسان دولتی در فضاهای خصوصی تصمیم‌گیری خود، به جای حل کردن مشکلات مردمی که برای خانه‌دار شدن باید یک قرن صبر کنند، بیشتر به دنبال یافتن مقصران خیالی هستند.
به گزارش تجارت‌نیوز، در شرایط فعلی که پلتفرم‌ها هنوز واکنش جدی به خطر دوباره حذف قیمت‌ها از وبسایت خود واکنش نشان نداده‌اند، باید منتظر روزهای آینده و تصمیات خطرناک دولتی‌ها بمانیم.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/7239
اخبار مرتبط
نظرات شما