• جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023

  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023
۸ شهریور ۱۴۰۲ از دست ندهید؛

بزرگ‌ ترین و درخشان ترین ابر ماه سال

بزرگ‌ ترین و درخشان ترین ابر ماه سال را از دست ندهید. علاقه‌مندان به این پدیده نجومی می‌توانند در ۳۰ آگوست ۲۰۲۳ برابر با ۸ شهریور ۱۴۰۲ بزرگ‌ ترین و درخشان ترین ابر ماه سال را رصد کنند. این ابرماه کمیاب بوده و تا سال ۲۰۲۶ امکان رصد آن را نخواهیم داشت...

  در ادامه با جزئیات رصد ابرماه آبی آشنا خواهیم شد.
رصد بزرگ‌ ترین و درخشان ترین ابر ماه سال
علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی در ایران می‌توانند ابر ماه آبی را از ساعت ۱۸:۳۳ روز چهارشنبه ۸ شهریور در آسمان ایران رصد کنند. البته نام ابرماه آبی به رنگ آن ارتباطی نداشته و رنگ واقعی آن نارنجی است، اما به دلیل اینکه دومین ماه کامل از یک ماه تقویمی محسوب می‌شود، برای آن نام ابرماه آبی را در نظر گرفتند.
گفتنی است در هر ۲۹.۵ روز شاهد طلوع یک ماه کامل جدید هستیم و پس از اینکه ماه خاویاری در ۱ آگوست ۲۰۲۳ طلوع کرد، ماه کامل در ۳۰ آگوست نیز به عنوان یک ماه آبی محسوب می‌شود. ابرماه آبی هر ۲ تا ۳ سال رخ خواهد داد و علاقه‌مندان در تاریخ ۳۱ می ۲۰۲۶ برابر با ۱۰ خرداد ۱۴۰۵ می‌توانند بار دیگر چنین پدیده‌ای را مشاهده کنند.
همچنین ابر ماه زمانی رخ خواهد داد که ماه به نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین برسد. مدار ماه به دور زمین بیضوی بوده و به همین دلیل ماه در برخی اوقات به نزدیکترین نقطه و در دورترین نقطه از زمین قرار می‌گیرد. ضمن اینکه ماه کامل بعدی که به عنوان اخرین ابرماه سال ۲۰۲۳ شناخته می‌شود در تاریخ ۷ مهر ۱۴۰۲ رخ خواهد داد و علاقه‌مندان می‌توانند آن را از آسمان ایران رصد کنند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8486
اخبار مرتبط
نظرات شما