• جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023

  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023
در رفسنجان انجام شد؛

رونمایی از پوستر هفتمین جشن ملی پسته

پوستر هفتمین سال ثبت ملی پسته به نام "رفسنجان" امروز با حضور جمعی مسئولان در محل فرمانداری این شهرستان رونمایی شد...

هفتمین جشن ملی پسته در رفسنجان طی روزهای ۲۶ تا ۳۰ شهریور در پنج منطقه از این شهرستان برگزار می شود.
فرماندار رفسنجان در این آیین گفت: پسته محصولی استراتژیک و ارزآور و مهد تولید جهانی آن در رفسنجان است که با وجود ۸۰ هزار باغ پسته در این شهرستان و البته وجود درخت هزار و ۵۰۰ ساله پسته و درختان چندصد ساله موجب شد ثبت ملی پسته به نام رفسنجان رقم بخورد.
حسین رضایی افزود: سال ۹۶ در خصوص ثبت گواهی بین المللی نشان جغرافیایی پسته رفسنجان اقدام شد و اکنون این نشان بین المللی توسط وایپو (سازمان جهانی مالکیت فکری) به نام رفسنجان ثبت شده است.
وی بیان کرد: رفسنجان در حوزه کشاورزی و تولید پسته آوازه ای بلند بالا دارد و در بازارهای جهانی اعم از آمریکا و اروپا جایگاه ویژه ای دارد.
فرماندار رفسنجان افزود: از ۲۰۰ هزار تن تولید پسته در ایران ۷۰ هزار تن امسال در رفسنجان برداشت می شود و ۲۰ درصد مصرف داخلی دارد و بقیه آن باید به کشورهای خارجی صادر شود.
دبیر هفتمین جشن ملی پسته رفسنجان نیز گفت: امسال جشن ملی پسته در مناطق صفائیه، اسماعیل آباد، کشکوئیه، کبوترخان و خانه خشتی این شهرستان برگزار می شود.
سید مصطفی مرتضوی اظهار داشت: برگزاری تورهای گردشگری، بازدید از باغ های پسته، برداشت محصول و برپایی نمایشگاه و غرفه های صنایع دستی از برنامه های جنبی جشن ملی پسته رفسنجان است.
به گزارش ایرنا، وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه از محصولات تولیدی غذایی پسته، مغز پسته و صنایع دستی تصریح کرد: در شهر صفائیه جشنواره با نام پسته و کشک مغز، در روستای اسماعیل آباد با نام پسته و شکرگزاری؛ در شهر کشکوئیه با نام پسته و گلیم تاس، در روستای کبوترخان با نام پسته و بستنی و در خانه حاج آقا علی با نام پسته و مس برگزار خواهد شد.
بیش از یک قرن است که پسته در شهرستان رفسنجان کاشت و برداشت می‌شود و این محصول در سال ۱۳۹۵ در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شد.
وجود ۸۰ هزار باغ پسته در رفسنجان و البته وجود درخت هزار و ۵۰۰ ساله پسته و درختان چندصد ساله موجب شد ثبت ملی پسته به نام رفسنجان رقم بخورد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8668
اخبار مرتبط
نظرات شما