• یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024

  • یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024
هفتمین دوره داوری استانی در کرمان؛

اصالت ۲۲۰ اثر صنایع دستی زیر ذره‌بین داوری

سرپرست صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان گفت: ۲۲۰ اثر صنایع دستی به هفتمین دوره داوری استانی "مهر اصالت ملی صنایع دستی" رسیده که همگی جزو آثار فاخر صنایع دستی این استان هستند...

اعظم علیخانی روز پنجشنبه در حاشیه هفتمین دوره داوری استانی مهر اصالت ملی صنایع دستی افزود: این دوره از داوری اصالت صنایع دستی برای هنرمندان و صنعتگران این حوزه در سطح استانی برگزار می شود که پیش زمینه ای برای داوری در سطح ملی است.
وی با بیان اینکه داوری مهر اصالت صنایع دستی با پنج داور و ۲ ناظر انجام می شود اظهار داشت: آثاری که در سطح ملی دارای مهر اصالت شوند، به بخش بین المللی راه پیدا می کنند و در شورای جهانی صنایع دستی صاحب مهر جهانی می شوند.
سرپرست صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان خاطر نشان کرد: مرغوبیت، نوآوری، بازاریابی و اصالت، مهمترین شاخص های تعریف شده برای دریافت مهر اصالت صنایع دستی محسوب می شود.
وی ادامه داد: سازگاری با محیط زیست و مسئولیت اجتماعی نیز در کنار دیگر شاخص ها باید در تولیدات صنایع دستی برای دریافت مهر اصالت رعایت شده باشد تا آثار آنها به سطح ملی و بین المللی راه پیدا کند و زمینه معرفی و شناساندن هنرمندان و تولیدات آنها فراهم شود.
علیخانی با اشاره به اینکه مفهوم رقابتی برای انتخاب آثار مطرح نیست تاکید کرد: هر تعداد اثر که شرایط و شاخص های تعریف شده را داشته باشد، می تواند به مهر اصالت دست پیدا کند و محدودیتی در انتخاب آثار وجود ندارد.
وی بیان کرد: دریافت مهر اصالت استانی به صاحب اثر کمک می کند تا صاحب مهر اصالت ملی شوند و از نظر امتیاز و درجه بندی ارتقا رتبه پیدا کنند تا تاثیرات مثبتی در قیمت گذاری و بازارسازی و بازار یابی برای آنها ایجاد شود.
سرپرست صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: تمام هنرمندان فعال صنایع دستی می توانند از تسهیلاتی که در اختیارشان گذارده می شود بهره مند شوند و کسب و کار خود را رونق و گسترش دهند.
وی افزود: دوره‌های داوری مهر اصالت صنایع‌دستی هر ۲ سال یک‌ بار در سطح استانی و سپس در سطح ملی برگزار می‌شود و کرمان در بهمن میزبان داوری مهر اصالت ملی جنوب‌شرق کشور است.
استان کرمان به دلیل غنای فرهنگی، سابقه تاریخی و اقلیم های متفاوت دارای صنایع دستی متنوع، مشهور و پرآوازه ای همچون فرش، گلیم، پته، صنایع فلزی، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و غیره است.
به گزارش ایرنا،روستای دارستان در شهرستان سیرجان به واسطه تولید گلیم شیرکی پیچ به عنوان شهر جهانی گلیم ثبت شده و پنج شهر کرمان، راور، قلعه گنج، شهربابک و راین نیز در ردیف شهرهای ملی صنایع دستی قرار دارند.
حدود ۷۰ هزار نفر در ۱۰۰ رشته صنایع دستی به صورت انفرادی و کارگاهی مشغول تولید صنایع دستی در استان کرمان هستند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10250
اخبار مرتبط
نظرات شما