• یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024

  • یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024
مدیرکل میراث‌فرهنگی کرمان خبر داد؛

ثبت ملی ۶ اثر ناملموس کرمان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان گفت: ۶ اثر ناملموس و میراث معنوی این استان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد...

سعید شاهرخی اظهار داشت: این آثار شامل آیین عاشوری استان کرمان، آیین احیای شب عاشورا طغرالجرد کوهبنان، غذای فسنجون پسته رفسنجان و انار، کشک‌مغز پسته و فن تهیه غذای پختو تهیه شده از گیاه هریشو رفسنجان و فن تهیه شیره خرما شهرستان‌های جنوبی کرمان می شود.
وی با اشاره به اینکه این آثار در کنار ارزش فرهنگی‌شان می‌توانند موجب جذب گردشگران و بهره اقتصادی شهرستان‌های مختلف استان کرمان شوند افزود: مشارکت جوامع محلی و دستگاه‌های دولتی علاقمند رسیدن به این هدف را آسان‌تر می کند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان تصریح کرد: تمام تلاش همکاران ثبت آثار ناملموس اداره‌کل میراث‌فرهنگی در خصوص ثبت آثار ملی بر این است که اصالت و هویت تکنیک‌ها، روش‌های تهیه و آماده‌سازی این آثار مورد توجه قرار گیرد.
شاهرخی خاطرنشان کرد: با توجه به تلاش‌هایی که در واحد معاونت میراث‌فرهنگی و ثبت آثار اداره کل میراث‌فرهنگی استان کرمان انجام می شود از همکاران این واحد تشکر می‌کنم.
کرمان با ۱۰ اثر ثبت جهانی، بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در بین استان ها به خود اختصاص داده است.
به گزارش ایرنا ،ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با ویژگی های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم، کاروانسراهای گنجعلیخان کرمان و چاه کوران راور و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان به عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10303
اخبار مرتبط
نظرات شما