• پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 23 May 2024

  • پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 23 May 2024
جای خالی کرمان؛

اعلام استان‏‏‌های پرتقاضا برای سفر

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بر اساس رصد انجام‌‌‌شده تاکنون، استان‌‌‌ها و مسیرهای پرتقاضا برای سفر در نوروز را اعلام کرد و با پیشنهاد تعدادی مقصد جایگزین، از کمبودهایی که احتمالا در برخی بخش‌‌‌ها با توجه به حجم سفرها در نوروز رخ دهد، سخن گفت...


مصطفی فاطمی درباره پیش‌بینی سفرهای نوروزی و مقاصد پیشنهادی و جایگزین، اظهار کرد: بر اساس ضریب اشغال‌‌‌شده تخت‌‌‌های اقامتگاه‌‌‌ها و جست‌‌‌وجوهایی که در اینترنت انجام شده است، پیش‌بینی می‌شود استان‌‌‌های هرمزگان و مازندران مانند سال گذشته پرمسافر و پرازدحام باشند. البته برخی استان‌‌‌ها با مسافر کمتری مواجه هستند و تقاضای سفر به برخی دیگر از استان‌‌‌ها، از جمله لرستان مشابه سال گذشته خواهد بود.
مدیرکل توسعه گردشگری داخلی با این پیش‌بینی که جنوب کشور مانند تعطیلات نوروز سال‌‌‌ گذشته با ازدحام مسافر مواجه خواهد شد، گفت: سال گذشته حجم مسافر در نوار جنوبی ایران خیلی زیاد بود، فقط در جزیره قشم دو میلیون نفر اقامت در تعطیلات نوروز سال گذشته ثبت شده است. دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اضافه کرد: با احتمال تکرار این حجم تقاضا در تعطیلات پیش‌‌‌ رو، سعی می‌‌‌کنیم در مدیریت سفر بهتر عمل کنیم. هرچند رصدهایی که در تعطیلات اخیر صورت گرفته نشان می‌دهد احتمالا در «بندر پل» در استان هرمزگان که برای تردد به جزیره قشم استفاده می‌شود، با مشکلاتی مواجه شویم؛ چرا که به خاطر لایروبی نشدن این اسکله، تعداد لندینگ‌‌‌کرافت‌‌‌های کمتری در این بندر مستقر هستند و احتمال ترافیک سنگین در تعطیلات نوروز در بندر پل وجود دارد. البته پیش‌بینی‌‌‌هایی برای استفاده از اسکله موقت شده است. همچنین سازمان بنادر قول داده است تعداد لندینگ‌‌‌کرافت‌‌‌ها را برای نوروز افزایش دهد.
فاطمی افزود: بر اساس این پیش‌بینی و رصدهایی که انجام می‌شود نیازها و محدودیت‌هایی در استان‌‌‌ها اعلام خواهد شد تا در ستاد سفر و در هماهنگی با دستگاه‌‌‌های مربوطه تامین شود. دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر درباره اعلام نیاز برخی استان‌‌‌ها برای تامین بیشتر آرد، نان، مرغ و سوخت برای تعطیلات نوروز با درنظر گرفتن تجربه سال‌های گذشته، اظهار کرد: در برخی استان‌‌‌ها برای تامین اقلام ضروری پیش‌بینی‌‌‌هایی شده و در ستاد سفر با وزارت جهاد کشاورزی و شرکت ملی پخش فرآورده‌‌‌های نفتی نیز تعاملاتی صورت گرفته و بخشی از آن مسائل حل شده است. البته با توجه به حجم سفرها، به هر حال ممکن است برخی مناطق با کمبودهایی در تامین اقلام خوراکی مواجه شوند، که باید پیش‌بینی و تدابیر لازم صورت گیرد، که البته درحال انجام است.
فاطمی افزود: در منطقه چابهار (سیستان و بلوچستان) با توجه به محدودیت استفاده از کارت سوخت، این احتمال وجود دارد که مسافران با مشکلاتی مواجه شوند، که البته برای این مورد پیش‌بینی‌‌‌هایی شده است، اما این مسأله جدی است و باید به آن توجه کرد. شناورها نیز همچنان با مشکل تامین سوخت یارانه‌‌‌ای مواجهند. او اضافه کرد: بعضی نقاط نیز برای تامین آب شیرین با مشکلاتی مواجه هستند که پیش‌بینی شده است تعداد تانکرهای آب افزایش یابد. مدیرکل توسعه گردشگری در ادامه گفت: پیش‌بینی‌‌‌ها نشان می‌دهد نقاط مرزی با حجم ترافیک بالایی در نوروز مواجه شوند، به‌ویژه آنکه با اعمال قانون جدید برای تردد بدون پرداخت عوارض مرزنشینان، پیش‌بینی می‌شود حجم ترددهای نوروزی از مرزهای زمینی بیشتر شود؛ از این رو لازم است در این باره تدابیری اتخاذ شود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10784
اخبار مرتبط
نظرات شما