• پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 26 May 2022

  • پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 26 May 2022
هدف‌گذاری ۵ میلیارد دلاری صادرات؛

ابلاغ سهمیه صادراتی استان‌‌‌ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: هدف‌گذاری ۵ میلیارد دلار افزایش صادراتی این هفته سهمیه‌بندی و به استان‌ها ابلاغ می‌شود. هدفگذاری افزایش ۵ میلیارد دلاری صادرات تا انتهای سال، یکی از برنامه‌های وزیر صمت دولت سیزدهم بود که بر همین اساس، با ابلاغ سهمیه استان‌ها برای افزایش صادرات، مبادی کالاهای صادراتی به صورت استانی نیز تفکیک شده است.

 این ابلاغیه نخستین گام برای افزایش صادرات ۵ میلیارد دلاری تا انتهای سال ۱۴۰۰ است. سیدرضا فاطمی‌امین در نشست آغاز اجرای برنامه‌‌‌های کوتاه‌مدت مرتبط با تنظیم بازار، صادرات، رفع موانع و پشتیبانی از تولید که با حضور معاونان وزارتخانه و مدیران مرتبط ستادی و سازمان‌های صمت استانی برگزار شد، افزود: واحدهای سازمانی، دفاتر تخصصی و سازمان‌های صمت استانی باید فرآیندگرا باشند و تمام موضوعات و امورات کاری مرتبط با حوزه تخصصی خود را درون تشکیلات خود انجام دهند و دفاتر تخصصی در ستاد وزارتخانه به صورت رشته‌فعالیت کارها را دنبال کنند.
تدوین برنامه‌‌‌های مرتبط با افزایش صادرات
وی با اعلام اینکه هدف‌گذاری ۵ میلیارد دلار افزایش صادراتی این هفته سهمیه‌بندی و به استان‌ها ابلاغ خواهد شد، گفت: همچنین موضوع آمایش سرزمینی را نیز دنبال می‌‌‌کنیم و تا پایان سال برای ۴۵۰ شهرستان نقشه راه، اهداف و اقدامات لازم تدوین خواهد شد. وزیر صمت با یادآوری اینکه مطالعات و اسناد بالادستی عمدتا بر لجستیک، آمار و جمعیت با رویکرد سرزمینی تمرکز داشته است، تاکید کرد: در آمایش سرزمینی ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌‌‌خواهیم نگاشت یا نسخه عملیاتی برای هر شهرستان داشته باشیم که مطالعات در این راستا با ایجاد دبیرخانه مرتبط، زمان‌بندی لازم و منطقه بندی ویژه آغاز می‌شود.
  اجرای برنامه‌‌‌های مرتبط با رشته‌فعالیت‌‌‌ها در دفاتر تخصصی
فاطمی‌امین اجرای برنامه‌‌‌های مرتبط با رشته‌فعالیت‌‌‌ها در حوزه‌های دفاتر تخصصی را جزو اولویت‌هایی دانست که در این زمینه مطالعات زیادی انجام شده است و گفت: اعدادی که در حوزه‌‌‌های مرتبط با تولید، صادرات، اشتغال و سرمایه‌گذاری و... باید تحقق یابد و پروژه‌‌‌هایی که باید انجام شود در هر حوزه باید مشخص و تا ۳ ماه دیگر برنامه تدوین و تفکیک شود. وی در مورد موضوعات مرتبط با تنظیم بازار نیز گفت: سامانه جامع تجارت باید تمام کالاهای مهم را حداکثر تا آخر پاییز مورد پوشش قرار دهد. در حوزه سیمان نیز کل محصول سیمان برای عرضه صحیح و جلوگیری از افزایش قیمت باید به بورس بیاید، مصالح‌فروشان بزرگ نیز باید در بورس خرید کنند و در سامانه افق، فاکتور بزنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت مصرف‌کنندگان سیمان را شامل واحدهای تولیدی با مواد اولیه مربوط به این محصول، پروژه‌‌‌های بزرگ و خرده‌فروشی‌ها دانست و ادامه داد: در اولویت اول باید خرده‌‌‌فروشان برای خرید وارد بورس کالا شوند.
  تمرکز بر نظام توزیع برای تنظیم بازار در گام اول
فاطمی‌امین در ادامه سخنان خود در خصوص تنظیم بازار اضافه کرد: در وهله اول باید روی توزیع متمرکز شویم که سامانه جامع تجارت در این جهت یک گام اساسی است. وی در ادامه، گفت: همچنین فشار نقدینگی بر خرده‌‌‌فروشی با اصلاح نظام توزیع کاهش می‌‌‌یابد، نقدینگی از عوامل بروز تورم است و تا زمانی که کنترل نشود باید روی اصلاح نظام توزیع متمرکز شویم، البته این موضوع باید همگام با اصلاح مولفه‌‌‌های اقتصاد کلان باشد.
  ضرورت تعامل و هم‌‌‌افزایی بین بخشی برای حل مشکلات مردم
فاطمی‌امین در ادامه بیان کرد: مردم ما را در قالب یک دولت می‌‌‌بینند و این دولت باید هماهنگ باشد، نباید تقصیرهای احتمالی را گردن دیگر نهادها انداخت، اما باید درون خودمان مرزها را مشخص کنیم. تعامل و هم‌‌‌افزایی بین بخشی ضرورت دارد و همه باید در این مسیر گام بردارند.
  مشکلات واحدهای صنعتی احصا خواهد شد
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌‌‌های رفع موانع و پشتیبانی از تولید بیان کرد: باید خدماتی که مشتریانش کسب و کارها هستند شکل بگیرد و کسب و کارها از آن استفاده کنند و ما فقط تنظیم‌کننده باشیم و تا دو ماه آینده این خدمات را شکل بدهیم.
وزیر صمت همچنین گفت: به موازات اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت در ۶ ماهه دوم سال به تفکیک، مشکلات واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و تجاری را احصا و مشخص می‌‌‌کنیم. فاطمی‌امین ادامه داد: استان‌ها روی واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل باید پایش سریع انجام دهند و واحدهای تعطیل و راکد استان‌های سراسر کشور با محوریت اشتغال بیشتر باید در دستور احیا و بازگشت به عرصه تولید قرار بگیرند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/3912
اخبار مرتبط
نظرات شما