• سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024

  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مطرح کرد

راستی‌آزمایی اشتغال ایجاد شده کرمان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان با اشاره به اینکه سال گذشته در بخش اشتغال ناشی از پرداخت تسهیلات طرح های روستایی در این استان ۴۰۰ شغل تعهد شده بود گفت: در این زمینه با پرداخت بیش از ۴۳ میلیارد ریال تسهیلات در کرمان زمینه اشتغال ۴۸۷ نفر ایجاد شد.

مجتبی مصباح در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سال گذشته ۴۱ هزار و ۵۵۷ شغل در استان کرمان تعهد و ۵۰ هزار و ۹۲۰شغل ایجاد شده است افزود: این مهم رشد ۱۲۳ درصدی داشته است.
وی ادامه داد: همچنین در سال ۱۴۰۰ در بخش اشتغال ناشی از فعالیت های کاریابی یکهزار و ۵۳۰ شغل تعهد شده که در این زمینه ۲ هزار و ۵۰۷ شغل ایجاد که نسبت به سال ۱۳۹۹؛ ۱۶۴ درصد رشد داشته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه طی سال گذشته اشتغال ناشی از تسهیلات طرح های روستایی ۴۰۰ شغل تعهد شده است گفت: در این زمینه با پرداخت بیش از ۴۳ میلیارد ریال تسهیلات زمینه اشتغال برای ۴۸۷ نفر ایجاد شد و در این زمینه رشد ۱۲۲ درصدی داشته‌ایم.
شغل های ایجاد شده در کرمان راستی آزمایی می شود
مصباح در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه در سال گذشته بیشترین حجم اشتغال در حوزه کمیته امداد و جهاد کشاورزی شمال و جنوب بوده است ادامه داد: با توجه به اینکه سال گذشته حجم قابل توجهی از محصولات کشاورزی در اثر سرمازدگی و مشکلات از بین رفته چگونه امکان دارد اشتغال بخش کشاورزی حتی بیشتر از برنامه ابلاغی رشد کرده باشد.
وی افزود: اشتغال انجام شده در پایان هر سال راستی آزمایی می شوند و در سامانه ای با جی پی اس محل کار دقیق ثبت می شود و به صورت تصادفی یکهزار و ۴۷۷ نفری از ۵۰ هزار ‌شغل ایجاد شده در استان کرمان انتخاب شده و رشد می شود که گزارش راستی آزمایی آن طی روزهای آینده در کارگروه اشتغال ارائه می شود.
وی با اشاره به مشاغل خرد و خانگی گفت: تسهیلات در این زمینه با مجوزهای لازم انجام و تسهیلات به فرد داده نمی‌شود بلکه براساس وسایل و تجهیزات خریداری شده پرداخت می شود البته ضریب خطا دارد اما بسیار پایین است.
مصباح با اشاره به طرح زیست بوم از سوی وزارتخانه افزود: طرح زیست بوم یعنی شناسایی ظرفیت های موجود هر استان و تدوین نسخه اشتغال براساس آن است که دراین راستا ۴۰۰ هزار کارآفرین در سطح کشور شناسنامه‌دار شده ضمن آنکه موانع کسب و کار کارشناسی یافته است.
وی افزایش ۲۰ درصدی تسهیلات رفاهی بازنشستگان تامین اجتماعی، پوشش بیمه ای بیماران خاص، برقراری بیمه زنان خانه دار و افزایش ۳۰۰ هزار نفری بیمه کارگران ساختمانی در سال جاری را از دیگر برنامه های وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان برای رفع فقر مطلق این وزارت خانه دستورالعملی را با محوریت کمیته امداد و بهزیستی برای ریشه کنی فقر مطلق تدوین کرده و این دستورالعمل در حال اجراست تصریح کرد: سامانه سوت زنی برای رفع فساد راه اندازی شده و مردم می توانند از طریق این سامانه فسادها در بخش دولتی، عمومی و حقوق بگیران نجومی را گزارش کنند.
تغییر مدیران اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در راه است
مصباح تأکید کرد: نخستین گام در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان تغییر مدیرانی است که تخصص و انگیزه لازم را برای اجرای دستورات ندارند که این مهم در حال پالایش است تا نیروهای توانمند جایگزین شوند.
وی با اشاره به مسائل کارگری در کرمان گفت: بنا داریم که مسائل کارگری این استان را از حالت انفعال خارج کنیم و به صورت جدی و عملیاتی در راستای رفع مسائل کارگری گام برداریم و در این راستا کارگروهی برای رصد مشکلات جامعه کارگری در استان تشکیل شده تا مشکلات آنان را قبل از اعتراض کارگران برطرف کنیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه طرح طبقه بندی مشاغل در راستای عدالت کارگری و پرداخت حقوق عادلانه در استان در حال اجراست تصریح کرد: در فروردین ماه ۱۴۰۱ نسبت به فروردین ماه ۱۴۰۰ در حوزه بیمه بیکاری در این استان کاهش نامحسوس داشته ایم.
تشریح برنامه های هفته کارگر در استان کرمان
مصباح با گرامیداشت هفته کار و کارگر و با اشاره به برنامه های هفته کار و کارگر گفت: در این هفته اهتمام جدی بر این داریم که تکریم و تجلیل شایسته ای از کارگر داشته باشیم و برنامه های بسیار متعدد و متنوعی طراحی و در حال اجرا است.
وی از برگزاری جشنواره فیلم ١٢٠ ثانیه ای به نام تصویر کار به صورت استانی خبرداد و افزود: جشن بزرگ کار و کارگری نیز در این ایام برگزار می شود و از کارگران نمونه و برگزیدگان جشنواره امتنان تقدیر و تجلیل خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان تقدیر از پاکبانان، بانوان کارگر، مربیان فنی و حرفه ای که در راستای توانمندسازی نیروی کار که فعالیت کردند و توزیع بسته های معیشتی برای کارگران را از دیگر برنامه های هفته کارگر عنوان کرد و گفت: در این هفته نیز خانه بهداشت کارگری و  خانه فرهنگ کار و تلاش در استان افتتاح می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر شفاف سازی حقوق ها بیان داشت: متاسفانه این اداره کل یکی از پایین ترین سطوح دستمزدی کشور را دارد.
مصباح با بیان اینکه دریافتی مزایای کارکنان ما بین یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و بسیاری از همکاران ما استفعفا دادند افزود: تعداد کارکنان حدود ۲۸۰ نفر است و به شدت دچار مشکل کمبود نیروی انسانی هستیم و امیدواریم توسط سازمان برنامه و بودجه رفع شود.
وی خاطرنشان کرد: هر زمان که لازم است فیش های حقوقی در سامانه شفافیت ثبت می کنیم.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4174
اخبار مرتبط
نظرات شما