• پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ -
  • 02 February 2023

  • پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ -
  • 02 February 2023
مشمولان بیمه تامین اجتماعی بخوانند؛

نحوه دریافت سوابق بیمه‌‌ای

برای هر فرد بیمه شده در بانک‌های اطلاعاتی سازمان تامین اجتماعی، سابقه ثبت می‌شود که در سامانه غیرحضوری این سازمان قابل مشاهده است...

مطابق با قانون تامین اجتماعی، کارفرما موظف است حق بیمه کارگران و شاغلان را به‌صورت ماهانه به شعب سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند. ضمن پرداخت این حق بیمه، برای هر فرد بیمه شده در بانک‌های اطلاعاتی این سازمان سابقه ثبت می‌شود که در سامانه غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی قابل مشاهده است.
در صورتیکه کارفرما در پرداخت حق بیمه کارگران کوتاهی کند، بیمه شدگان می‌توانند با ثبت نام و مراجعه به سامانه غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به آدرس در بخش اعتراض به سوابق نسبت به بازیابی سوابق طول مدتی که حق بیمه پرداخت نشده، به‌شکل قانونی اقدام کنند. در غیر این صورت می‌توانند با همراه داشتن مدارک و همچنین مستندات اشتغال و دریافت مزد یا حقوق در آن مقطع به شعب تامین اجتماعی مراجعه کنند و با تکمیل فرم ادعای سابقه، این فرآیند را پیگیری کنند. در نهایت اگر طبق بررسی‌ها فنی و کارشناسی کمیته طی ۲ ماه ادعای بیمه شده را تایید شود، میزان حق بیمه به کارفرما ابلاغ  و در نهایت مدت مورد تایید کمیته در کارنامه سابقه بیمه شده ثبت می‌گردد.
es.tamin.ir
قابل توجه است که امکان تکمیل سوابق برای ماه‌های بدون کارکرد وجود ندارد و صرفا کسانی که مدتی شاغل بودند اما کارفرما حق بیمه آنها را پرداخت نکرده و برای آنها سابقه ثبت نشده می‌توانند با ارائه مدارکی مبنی بر اشتغال مثل فیش حقوقی، حکم کارگزینی و هر مدرکی که طول اشتغال را ثابت کند، به همراه مشخصات کارفرما و کارگاه و همچنین فرم ادعای سابقه، به شعب تامین اجتماعی اقدام نمایند. تنها استثناء در این رابطه مربوط به افرادی می‌شود که بالای ۶۰ سال سن و با سابقه بیمه کمتر از ۱۰ سال تمایل به بازنشستگی دارند. این افراد می‌توانند با ارائه سوابق خود تا سقف ۱۰ سال، حق بیمه خود را به‌طور کامل پرداخت کنند و در نهایت مطابق با قوانین، مستمری بازنشستگی دریافت کنند
بر مبنای بخشنامه سازمان تأمین‌اجتماعی در شهریورماه سال ۱۳۹۹، بیمه‌شدگانی که به واسطه شرایط شغلی خود در کسری از ماه در کارگاه‌های مشمول قانون تأمین‌اجتماعی شاغل هستند، مانند منشی مطب‌ پزشکان، معلمان و... امکان تکمیل سوابق بیمه‌پردازی در ایام جاری اشتغال پس از عقد قرارداد، به صورت اختیاری را دارند.
افرادی که به‌صورت مقطعی اشتغال ندارند، می‌توانند با انعقاد بیمه اختیاری یا بیمه مشاغل آزاد، بیمه‌پردازی خود را ادامه دهند تا میان سوابق بیمه‌ای آنها فاصله‌ای ایجاد نشود. بیمه‌شدگان می‌توانند با شماره‌گیری #۱۴۲۰*۴* و ارسال عدد ۲ و در آخر شماره ملی خود، آخرین سابقه ماه گذشته، مقدار کارکرد روزانه و دستمزد ماهیانه خود را دریافت نمایند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4268
اخبار مرتبط
نظرات شما