• شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 24 February 2024

  • شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 24 February 2024
کاوش‌های باستان‌شناسی کرمان متوقف شده است؛

درد بی پولی

معاون میراث‌فرهنگی کرمان گفت: به‌علت تخصیص نیافتن بودجه در سال جاری کاوش‌های باستان‌شناسی در این استان متوقف شده است...

محوطه های باستانی کرمان گنجینه های غنی از بناها، آثار و ابزار زیست این خطه تاریخی و پهناور را در دل خود جای داده است که هر کدام گواه و مدعایی بر قدمت و اصالت مردم این دیار محسوب می شود.
طی دهه ها کاوش های باستان شناسی در محوطه های باستانی استان نظیر تپه یحیی صوغان اُرزوئیه(نوسنگی با سفال)، کُنارصندل شمالی و جنوبی جیرفت(اواخر هزاره سوم)، شهداد(جلگه تکاب) اواخر هزاره سوم، غبیرا، تل ابلیس(مس و سنگ) و غار لاله زار(فراپارینه سنگی)، ضمن کشف اشیای نفیس و کم نظیر به لحاظ تاریخی، پنجره تازه ای را نیز از تمدن باشکوه کرمان گشوده است.
اهمیت کاوش های باستان شناسی در محوطه های تاریخی کرمان آنقدر زیاد بوده است که طی سال‌های گذشته‌ چند فصل پژوهش‌ مشترک باستان شناسی دانشگاه توبینگن آلمان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در جنوب استان کرمان اجرا شد.
سالی بدون بودجه کاوش
اما معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به توقف کاوش های باستانی در این استان اظهارداشت: برای آغاز یک فصل و دوره باستان شناسی نیاز به بودجه داریم و در سال جاری هیچ بودجه ای برای کاوش محوطه های تاریخی و باستانی استان اختصاص داده نشده است.
مجتبی شفیعی تصریح کرد: قرار است از اعتبارات سفر رییس جمهور مبلغی برای ساماندهی محوطه کنار صندل جیرفت پرداخت شود که منتظر ابلاغ آن هستیم.
وی افزود: البته کاوش های باستان شناسی اعتبار دائمی ندارند و حتما برای تامین هزینه های کاوش و حفاظت از آثار کشف شده، نیاز به اعتبار است که در حال حاضر به دلیل نبود آن، برنامه خاصی برای کاوش های جدید نداریم.
معاون میراث‌فرهنگی استان کرمان بیان کرد: در سال‌های گذشته کاوش های مشترک خوبی بین یکی از دانشگاه های آلمان و دانشگاه جیرفت انجام شد اما امسال این همکاری ادامه پیدا نکرد.
وی در عین حال تاکید کرد: در آینده نزدیک پژوهش های لایه‌نگاری با همکاری دفتر باستان شناسی دانشگاه جیرفت در یکی از محوطه های باستانی این منطقه انجام می شود.
شفیعی با اشاره به از سرگیری عملیات ساخت موزه منطقه ای جیرفت خاطر نشان کرد: از محل اعتبارات سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد ریال برای ادامه ساخت این موزه تخصیص داده شد که کار در حال انجام است.
به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: همچنین برای تکمیل موزه جیرفت قول اختصاص ۶۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رییس جمهور به استان داده شده است اما هنوز چیزی دریافت نکرده ایم.
استان کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را در بین استان های کشور دارد؛ ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده با ویژگی های منحصربه فرد معماری عمارت آن، دشت کویر لوت در منطقه شهداد کرمان که قدیمی ترین درفش جهان از آنجا به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده اند و همچنین روستای دارستان و شهرستان سیرجان به عنوان شهر یا دهکده جهانی گلیم به واسطه خاستگاه گلیم شیرکی پیچ آن در فهرست آثار جهانی قرار دارد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6355
اخبار مرتبط
نظرات شما