• پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024

  • پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024
چانه‌زنی مزد بر سر حقوق ۱۰ میلیونی است؟

روایت جدید از حداقل مزد کارگران

جلسات شورای عالی کار ادامه دارد و آنگونه که که حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار می‌گوید دوبت به افزایش ۴۰ درصدی مزد چراغ سبز نشان داده و حالا شورای عالی کار برای رساندن حقوق کارگران به بالای این عدد تلاش می‌کنند...

اگرچه ابتدا صحبت از حداقل حقوق ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی بود اما هفته گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق از رقم ۷ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان رونمایی کرد.
حالا حمید حاج اسماعیلی،‌کارشناس بازار کار در گفتگویی با خبرآنلاین اعلام کرده که افزایش ۴۲، ۴۳ درصدی برای حداقل حقوق قطعی شده است. دولت پذیرفته که حداقل حقوق کارمندانش ۷ میلیپون و ۹۰۰ هزار تومان باشد و این رقم قطعا برای کارگران هم پذیرفته شده است.
او تاکید می‌کند که حالا ما در تلاشیم که حداقل حقوق کارگران را به ۱۰ میلیون تومان برسانیم و در شورای عالی کار در حال چانه‌زنی برای رساندن حداقل حقوق به ۱۰ میلیون تومان هستیم.
وی تاکید می‌کند: البته که این رقم پایینی است و قبلا هم گفتم که رقم ۱۰ میلیون تومان را حداقل برای حقوق‌بگیران و کسانی که کف دریافتی را دارند، باید تعیین کنیم. ما باید در شورای عالی کار به این رقم ۱۰ میلیون تومان هم برای حداقل‌بگیران کارگری و هم برای حداقل‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی در چانه‌زنی با دولت برسیم.
این کارشناس بازار کار در ادامه می‌گوید: دیدیم که رقم بالای ۴۱، ۴۲ درصد براساس حداقلی که کمیسیون تلفیق و دولت براساس توافق در کمیسیون تایید کردند، قطعی شده است. یعنی کارگران بدانند که افزایش حداقل دستمزد بیش از ۴۴، ۴۵ درصد امسال خواهد بود.
حاج‌اسماعیلی می‌افزاید: قطعا این عدد پایین است و ما باید متناسب با خط فقر و شرایط اقتصادی کشور و نرخ تورم بتوانیم حداقل حقوق را تعریف کنیم که باز هم تاکید من، ۱۰ میلیون تومان است.
وی عنوان می‌کند: امیدواریم در شورای عالی کار روندی پیش برود که بتواند رقم ۱۰ میلیون تومان را به عنوان حداقل تثبیت کند. این کارشناس بازار کار متذکر می‌شود: در خصوص سایر سطوح نیز من فکر می‌کنم با توجه به افزایش ۲۰ درصدی که دولت برای همه کارمندان و بازنشستگان در نظر گرفته، ۲۵ درصد برای بازنشستگان و بقیه کارگران نیز قطعی خواهد بود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6722
اخبار مرتبط
نظرات شما