• سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 16 April 2024

  • سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 16 April 2024
ارگ بم برای اولین بار شب‌ها نیز پذیرای گردشگران است؛

فرصت گردش شبانه در ارگ تاریخی بم

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان گفت: درب بزرگترین بنای خشتی جهان برای اولین بار در شب به روی گردشگران گشوده شد.فریدون فعالی در حاشیه افتتاح نورپردازی ارگ بم اظهار کرد: امشب ارگ تاریخی بم را بعد از زلزله دلخراش سال ۸۲ زنده می بینیم که آروزی خیلی ها بود این مجموعه بسیار زیبا بازسازی شود که این امر محقق شده است...

وی بیان کرد: اعتبار نورپردازی در فاز اول این بنای تاریخی بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود.
فعالی افزود: این نوید را به تمام هموطنان می‌دهیمکه ارگ تاریخی بم احیا شد و موقعیت برای استقرار بازدیدکنندگان در شب مهیاست.
وی با اشاره به بهره‌برداری از ۹ پروژه همزمان در ارگ بم با هزینه ۲۰ میلیارد تومانی اظهار کرد: این مجموعه احیاء و بازارچه صنایع دستی در بخشی از ارگ راه اندازی شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: مطالعات نورپردازی تمامی بخش‌های ارگ تاریخی بم انجام شده و با تامین اعتبار، فاز دوم این طرح آغاز می‌شود.
وی با دعوت از گردشگران برای دیدن ارگ بم، گفت: برج جنوبشرقی اصطبل ارگ تاریخی بم، موسوم به برج "بیدار باش" در زلزله بم بیش از ۸۰ درصد تخریب شده بود که مرمت و بازسازی این برج در خردادماه سال ۱۴۰۰ در دستور کار پایگاه میراث جهانی بم قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، وی افزود: تزئینات این برج زیبا که بی نظیرترین برج ارگ تاریخی بم است، بصورت دقیق از روی تصاویر، عکسها و مستندات موجود توسط کارشناسان پایگاه و به سرپرستی خانم دکتر ملیحه نوروزی (عضو هیئت راهبردی پایگاه میراث جهانی بم) برداشت و اجرا شد و این برج، عملِ دست استاد کار سنتی ارگ بم آقای اسدآبادی است که امشب از این اثر فاخر معماری ایران رونمایی شد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6909
اخبار مرتبط
نظرات شما