• پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024

  • پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024
قیمت‌گذاری برق به صورت پلکانی؛

چگونه با «قبض برق» پاداش بگیریم؟

باز فصل گرما شروع شده و با روشن شدن انواع کولرهای آبی و گازی، همه منتظر قبوض جدید برق با قیمت‌های بالا هستند. اما امسال قیمت برق چقدر نسبت به پارسال بیشتر شده و باید منتظر چه مقدار افزایش در قبوض برق باشیم؟...

قیمت برق در قبوض چگونه محاسبه می‌شود؟
برای پاسخ به این سوال باید اول به چند نکته در خصوص قیمت‌گذاری برق در ایران بپردازیم. اول اینکه برق به طور پلکانی قیمت‌گذاری می‌شود و هرچقدر مصرف در پله‌های بالاتری قرار گیرد، قیمت‌ آن بیشتر می‌شود. به خصوص در پله‌های بالاتر از سقف الگوی مصرف، قیمت‌ها به طور تساعدی افزایش می‌یابد.
دوم اینکه قیمت برق در فصول گرم و سرد متفاوت است. برق در تابستان‌ها ارزان‌تر است چراکه سقف الگوی مصرف در ماه‌های گرم بیشتر است.
سوم اینکه کشور در حوزه قیمت‌گذاری برق به ۵ منطقه شامل چهار منطقه گرمسیری و یک منطقه عادی تقسیم می‌شود. قیمت برق در مناطق گرمسیری ارزان‌تر است و سقف الگوی مصرف برق برای آنها بیشتر است. مثلا برای منطقه گرمسیری شماره یک که شامل مناطقی چون خوزستان می‌شود، در ماه‌های گرم سقف الگوی مصرف ۳۰۰۰ کیلووات در ماه است درحالی که این مقدار برای مناطق عادی از جمله تهران تنها ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه است.
البته که ماه‌های گرم و سرد برای مناطق مختلف متفاوت است، مثلا برای تهران فصل گرم از خرداد شروع و آخر شهریور پایان می‌یابد. در این بازه زمانی سقف الگوی مصرف ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه و در فصول سرد سقف الگوی مصرف ۲۰۰ کیلووات ساعت است. اما برای شهری مثل اهواز فصل گرم از بهمن ماه آغاز و آبان سال پایان می‌یابد.
قیمت برق در ۱۴۰۲ چقدر رشد کرد؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت برق برای مشترکین کم‌مصرف و خوش‌مصرف تغییری نداشته است، یعنی مشترکینی که کمتر از سقف الگوی مصرف برق مصرف می‌کنند امسال مبلغ بالاتری نسبت به سال پیش قرار نیست بپردازند. اما قیمت‌ها برای مشترکین پرمصرف افزایش داشته است. قیمت برق از پله چهارم به بعد ۴۳ درصد رشد داشته است. البته میانگین رشد قیمت برای این مشترکین هم کمتر از این مقدار خواهد بود.
چگونه پاداش کاهش مصرف برق را دریافت کنیم؟
اما خبر خوب این است که امسال طرح پاداش صرفه‌جویی با گستردگی بیشتری اعمال خواهد شد. این طرح که به منظور متوقف کردن رشد مصرف سالانه برق کشور اتخاذ شده، سال پیش تنها مشمول مشترکین کم‌مصرف و خوش‌مصرف می‌شد اما امسال تمام مشترکینی که در مناطق عادی کمتر از ۷۵۰ کیلووات ساعت در ماه برق مصرف می‌کنند، شامل این طرح می‌شوند. طرح پاداش صرفه‌جویی به آن دسته از مشترکین اختصاص می‌یابد که در ماه‌های گرم نسبت به سال قبل مصرف خود را کاهش می‌دهند. البته مقدار پاداش هم رشد چشم‌گیری داشته است، امسال برای مشترکینی که کمتر از ۱۵۰ کیلووات ساعت در ماه برق مصرف می‌کنند، هرکیلووات ساعت کاهش مصرف شامل پاداش ۲۰۰۰ تومانی است. این مبلغ با رشد مصرف کاهش می‌یابد. دسته آخر شامل مشترکینی می‌شود که مصرفشان بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ کیلووات ساعت در ماه است. این مشترکین به ازای هر یک کیلووات ساعت کاهش مصرف ۵۰۰ تومان پاداش خواهند گرفت، مثلا اگر این مشترکین بتوانند ۱۰۰ کیلووات ساعت مصرف برق خود را کاهش دهند ۵۰ هزار تومان پاداش خواهند گرفت که در قبوض برق آنها اعمال می‌شود.
به گزارش فردای اقتصاد، با طرح پاداش صرفه‌جویی، حتی برخی از مشترکین از وزارت نیرو بستانکار می‌شوند، یعنی پاداش صرفه جویی آنها بیشتر از قبض برقشان می‌شود. این دسته از مشترکین برای دریافت این مبلغ باید از سامانه «برق من» اقدام کنند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/7525
اخبار مرتبط
نظرات شما