• دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ -
  • 15 July 2024

  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ -
  • 15 July 2024
مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی کرمان خبر داد

افتتاح دبیرخانه شهر ملی صنایع‌دستی در کرمان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: ویژه برنامه‌های هفته صنایع دستی در استان کرمان از امروز آغاز می‌شود که افتتاح دبیرخانه شهر ملی صنایع‌دستی در کرمان از مهمترین آنها خواهد بود...

فریدون فعالی با اشاره به ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع‌دستی و آغاز برنامه‌های این هفته در استان کرمان به برگزاری پنج نشست تخصصی و پژوهشی در رشته‌های گلیم شیریکی‌پیچ، پته‌دوزی، فرش دستباف، هنرهای سنتی و تزئینات معماری اشاره کرد و افزود: برگزاری جلسه شورای راهبردی صنایع‌دستی استان کرمان، افتتاح دبیرخانه شهر ملی حصیربافی در قلعه‌گنج، شهر ملی سنگ فیروزه در شهربابک، شهر ملی قالی در راور و روستای ملی گلیم چهل‌ماشوله در بیدکردوییه بافت از مهمترین برنامه‌های هفته صنایع‌دستی است.
وی بیان کرد: آغاز برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت صنایع‌دستی در مناطق کمتر توسعه یافته و کم برخوردار این استان، افتتاح کارگاه باز زنده‌سازی نساجی سنتی و برگزاری نمایشگاه گروهی سفال و سرامیک و افتتاح کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کرمان از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.
فعالی از برگزاری دوره آموزشی اصالت‌شناسی و تبارشناسی صنایع‌دستی برای شاغلان این حوزه خبر داد و بیان کرد: برگزاری نمایشگاه و کارگاه‌های تولید زنده صنایع‌دستی در میدان تجلی کرمان، اکران مستند ۱۵ دقیقه‌ای صنایع‌دستی استان به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی برای عموم مردم و اهداء دو جلد کتاب دایرةالمعارف دستبافته عشایری و روستایی و گلیم شهر جهانی سیرجان به جامعه علمی و تخصصی هدف در سطح استان و کشور با تیراژ ۴۵۰ سری دو جلدی نیز را در هفته صنایع‌دستی خواهیم داشت.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان به دیدار با هنرمندان و پیشکسوتان سطح استان اشاره کرد و گفت: انعقاد تفاهم‌نامه بین اداره‌کل امور اتباع استانداری و اداره‌کل میراث‌فرهنگی برای ایجاد اشتغال و کاهش آسیب‌های اجتماعی، نشر شش تولید محتوا در رشته‌های شاخص صنایع‌دستی استان با راوی و به صورت دو زبانه از دیگر برنامه‌های این هفته است.
وی با اشاره به اینکه در شهرستان‌های استان کرمان نیز برنامه‌هایی برای این هفته تدارک دیده شده، ادامه داد: افتتاح خانه صنایع‌دستی در شهرستان بم، برگزاری نمایشگاه گروهی گلیم چهل‌ماشوله در شهرستان بافت، برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی در شهرستان رفسنجان و شهر سرچشمه، برگزاری کارگاه‌های تولید زنده پته‌دوزی و حصیربافی در شهرستان جیرفت و اجرای مراسم بزرگداشت روز جهانی صنایع‌دستی در خانه حاج‌آقا علی شهرستان رفسنجان از جمله این برنامه‌ها است.
به گزارش ایسنا، فعالی خاطرنشان کرد: در برگزاری ویژه برنامه‌های هفته صنایع‌دستی شهرداری و اتاق بازرگانی کرمان و همچنین فرمانداری‌های شهرستان‌های مختلف با اداره‌کل میراث‌فرهنگی همکاری خواهند داشت.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/7554
اخبار مرتبط
نظرات شما