• جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023

  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023
کاهش مشارکت اقتصادی زنان؛

تحصیلات بالاتر به اشتغال زنان کمک می‌کند؟

تقاضای پایین اقتصاد ایران برای نیروی کار تحصیل‌کرده به کاهش مشارکت اقتصادی زنان دامن زده است...

به دلایل مختلف، تحصیلات اثر مهمی روی مشارکت اقتصادی زنان ایرانی دارد. به طوری که مشارکت اقتصادی زنانی که مدارک تحصیلی فوق لیسانس و دکترا دارند، بالای پنجاه درصد است و شکاف بسیار کمتری با مردان دارد. نمودار بالا این موضوع را به تصویر کشیده است. هم‌زمان با تمایل بالاتر زنان به مشارکت در بازار کار در تحصیلات بالاتر، اقتصاد ایران تقاضای کمتری برای نیروی کار تحصیل‌کرده دارد. در حال حاضر، بیش از هفتاد درصد شاغلان در ایران تحصیلات دیپلم یا پایین‌تر دارند.
ساختار تولید ایران به شدت سرمایه‌بر است و در نتیجه به طور کلی تقاضای آن برای نیروی انسانی زیاد نیست. هم‌زمان اقتصاد ایران تقاضای زیادی برای سرمایه انسانی و به نوعی، تحصیلات و مهارت بالا ندارد. در نتیجه ساختار اقتصاد ایران هم باعث شده مشارکت اقتصادی زنان، یعنی نسبتی از زنان در سن کار که شاغل یا در جست‌وجوی کار هستند، کاهش یابد.
بنا بر نمودار زیر، نرخ بیکاری زنان بالاتر از مردان است و نرخ بیکاری برای تحصیلات بالاتر معمولاً بیشتر است. این نرخ نشان می‌دهد در میان جمعیت کمتری از زنان که در بازار کار مشارکت می‌کنند، باز هم نسبت بیشتری از یافتن شغل ناکام می‌مانند. به گزارش فردای اقتصاد،این وضعیت منجر به اثر ناامیدی می‌شود و به تدریج تمایل افراد برای مشارکت اقتصادی کاهش می‌یابد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8770
اخبار مرتبط
نظرات شما