• شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ -
  • 20 April 2024

  • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ -
  • 20 April 2024
از تاریخ ۱۴ تا ۱۸ آذرماه؛

شهر جهانی گلیم میزبان نمایشگاه صنایع دستی

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: پانزدهمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی استان کرمان از تاریخ ۱۴ تا ۱۸ آذرماه امسال در محل پیاده‌راه گلیم شهرستان سیرجان برگزار می‌شود...

سعید شاهرخی با اشاره به اینکه نمایشگاه مذکور شامل ۲۰۰ غرفه است اظهار داشت: ۱۲۰ غرفه برای هنرمندان استان‌های مختلف کشور و مابقی برای هنرمندان استان کرمان در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: دستگاه‌های مرتبط با حوزه صنایع‌دستی از جمله فنی و حرفه‌ای، بهزیستی، کمیته امداد، اداره‌کل زندان‌ها، کمسیون امور بانوان استانداری، اتاق بازرگانی، شهرداری کرمان و غیره نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان افزود: غرفه‌هایی که در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد به صورت رایگان است، البته هنرمندان باید دارای شاخص‌های مهر اصالت ملی یا بین‌المللی، برندسازی، بسته‌بندی، مجوز پروانه تولید، کمیت، کیفیت آثار باشند.
وی با تاکید بر اینکه در این نمایشگاه تمامی رشته‌های شاخص هر استان به ویژه استان کرمان به معرض نمایش در می‌آید ادامه داد: در کنار برگزاری نمایشگاه مذکور برنامه‌های ویژه‌ای همچون میزهای تخصصی گلیم و تورهای سیرجان گردی نیز اجرا می‌شود.
شاهرخی با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی استان کرمان در یکی از شهرستان‌های استان برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: براساس سیاست جدید اداره‌کل میراث‌فرهنگی مبنی بر تمرکززدایی و تقویت شهرستان‌های دارای ظرفیت صنایع‌دستی در تلاشیم این نمایشگاه را در دیگر شهرستان‌های استان نیز برگزار کنیم.
سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان تاکید کرد: در سال‌های آینده استان‌هایی که علاقه مند هستند میزبانی این نمایشگاه را برعهده گیرند می‌توانند درخواست خود را به معاونت صنایع‌دستی استان کرمان ارسال کنند تا در این زمینه تمهیدات لازم انجام گیرد.
وی خاطرنشان کرد: علاقه مندان می‌توانند از ساعت ۱۵ الی ۲۱ از پانزدهمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی استان کرمان در شهرستان سیرجان بازدید کنند.
به گزارش ایرنا،گلیم شیریکی‌پیچ یا سوزنی یکی از شاخص ترین دست‌بافته های عشایر و روستاییان شهرستان سیرجان محسوب می شود که قدمتی چند صد ساله در این منطقه دارد.
خاستگاه اصلی گلیم شیرکی پیچ روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان سیرجان است که در سال ۱۳۹۶ در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9457
اخبار مرتبط
نظرات شما