• جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ -
  • 03 December 2021

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ -
  • 03 December 2021
با موافقت مجلس؛

«ستاد تنظیم بازار کشاورزی» تشکیل می‌شود

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای با تشکیل «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» موافقت کردند. نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولید کشاورزی، ماده «یک» این طرح را به تصویب رساندند.

براساس آن در راستای اعمال قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی و قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و به‌منظور برنامه‌ریزی و ساماندهی بازار کالاهای کشاورزی، «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» با وظایف و اختیاراتی تشکیل می‌شود که عبارتند از: «تنظیم بازار داخلی کالاهای کشاورزی شامل بازرسی و نظارت بر قیمت، تامین و توزیع»، «مدیریت نظارتی مطلوب بازار کالاهای کشاورزی در جهت تامین منافع همه ذی‌نفعان با همکاری اتاق اصناف کشاورزی ایران، اتاق اصناف ایران و تشکل‌های غیر‌دولتی کشاورزی»، «نظارت مستمر بر ذخایر راهبردی کالاهای کشاورزی»، «نظارت بر تامین امکانات و تسهیلات (اعتبارات و تسهیلات بانکی و ارزی) موردنیاز کالاهای کشاورزی» و «نظارت بر امور گمرکی، تعرفه‌ای و مالیاتی به‌منظور روان‌سازی تامین و توزیع کالاهای کشاورزی».
براساس بند «ب» ماده «یک» این طرح ترکیب اعضا نیز شامل وزیر جهاد کشاورزی (رئیس)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیر دادگستری، وزیر راه‌وشهرسازی، رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران، رئیس اتاق اصناف ایران، رئیس سازمان تعاون روستایی ایران، رئیس سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران (دبیر)، رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، رئیس اتاق تعاون ایران، دو نفر کشاورز خبره در صنوف مختلف با معرفی اتاق اصناف کشاورزی ایران و حکم وزیر جهاد کشاورزی، یک نفر متخصص اقتصاد کشاورزی با معرفی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دو نفر نماینده ناظر از کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس بدون حق رای به انتخاب مجلس است.
براساس تبصره «یک»، ‪‌در این قانون، مقصود از کالاهای کشاورزی، کلیه نهاده‌ها (به‌استثنای آب) و محصولات کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین فرآورده‌های موضوع بند «الف» و «ب» قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی و مقصود از عوامل تولید ماشین‌آلات، تجهیزات و ادوات کشاورزی و منابع طبیعی است.
در تبصره «۲» نیز آمده است: ‪‌در صورت عدم امکان حضور وزرا و روسای موضوع ردیف‌های ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ این ماده، معاون ذی‌ربط و تام‌الاختیار آنان، موظف به شرکت در جلسات هستند و حضور آنان موجب سلب مسوولیت اعضای اصلی نمی‌شود. در تبصره «۴» نیز آمده است: جلسات ستاد با دعوت وزیر جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود و با حضور اکثریت اعضا رسمیت می‌یابد و مصوبات آن با رأی اکثریت مطلق اعضای حاضر معتبر است. مصوبات ستاد پس از تایید و ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی لازم‌الاجراست.
براساس تبصره «۵»، قیمت‌گذاری از جمله تضمینی و توافقی و تعیین سیاست‌های حمایتی کلیه کالاهای کشاورزی برعهده شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موضوع قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی است.
تبصره «۶» نیز می‌گوید: شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موظف است مقررات صادرات و واردات کالاهای کشاورزی را حداکثر تا پایان تیرماه هر سال تصویب و اعلان عمومی کند و هر گونه تغییر در طول سال زراعی ممنوع است.
در تبصره «۷» مطرح شده که دبیرخانه این ستاد در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد می‌شود و رئیس سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران دبیر ستاد تنظیم بازار کشاورزی ایران است. ساختارهای مرتبط با تنظیم بازار کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک و به وزارت جهاد کشاورزی براساس چارت سازمانی موجود و پست‌ها و افراد شاغل در پایان سال ۱۳۹۹ منتقل می‌شود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/3511
اخبار مرتبط
نظرات شما