• چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024

  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 19 June 2024
آی پی‌های یکی از زیرساخت‌های ترافیک اینترنت فیلتر شد؛

موج بزرگ اختلال در اینترنت ایران

در حالی که ایران طی ماه‌های اخیر سخت‌ترین محدودیت‌ها را علیه شبکه‌های اجتماعی و پهنای باند اینترنت ایجاد کرده طی روزهای اخیر موج جدیدی از محدودیت بسیاری از سرویس‌های ایرانی را دچار اختلال کرده است...

در حالی که ایران طی ماه‌های اخیر سخت‌ترین محدودیت‌ها را علیه شبکه‌های اجتماعی و پهنای باند اینترنت ایجاد کرده طی یکی دو روز اخیر موج جدیدی از محدودیت بسیاری از سرویسهای ایرانی را دچار اختلال کرده است.
یک سرویس مهم زیرساخت اینترنت به نام کلادفلر Cloudflare که ابزار کمکی برای دسترسی به سایت‌ها و سرویسهای اینترنتی محسوب می‌شد از روز گذشته با اختلال ۵۰ درصدی مواجه شده است.
برخی کارشناسان معتقدند احتمال استفاده از این سرویس در تعدادی از فیلترشکن‌ها باعث شده مسوولان فیلترینگ در ایران به فکر مسدود کردن کل این سرویس بیفتند.
سرویس کلاد فلر یکی از مشهورترین ابزارهای مورد نیاز سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی برای دسترسی راحت‌تر کاربران سراسر جهان است و به شکل گسترده توسط شرکتها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شرکت ارتباطات زیرساخت در یک گفت و گو هرگونه اختلالی را تکذیب کرده اما کاربران مختلف گزارش می‌دهند که این اختلالات منجر به قطع دسترسی یا اختلال شدید در بسیاری از سرویسها شده است.
محدودیت‌های اینترنتی طی چند ماه اخیر منجر به وارد آمدن خسارت زیادی به کسب و کارهای اینترنتی و اقتصاد دیجیتال ایران شده و شکایت صنوف مختلف آی تی و نامه‌نگاری متعدد برخی نمایندگان مجلس با وزیر ارتباطات و رییس جمهور هم بی تاثیر بوده است.

اطلاعات کلاد فلر نشان دهنده افت قابل توجه ترافیک اینترنت ایران است
شرکت کلادفلر که بزرگترین ارایه دهنده CDN در جهان است و نقش مهمی در ترافیک اینترنتی جهان ایفا می‌کند در گزارشی اختلال ترافیک از سمت ایران را تایید کرده و اعلام کرده میزان ترافیک ایران آن تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
اختلال در کلادفلر باعث عدم دسترسی به سایت‌های ایرانی شده که از این سرویس استفاده می‌کردند و کاربران خارج از ایران هم به سختی قادر به دیدن سایت‌های داخل کشور هستند.
مسدود کردن کلاد فلر احتمالا منجر به عدم استفاده سایت‌ها و سرویسهای ایرانی از این سرویس خواهد شد اما یک مزیت بزرگ این سرویس تامین امنیت سایت‌ها در برابر حملات سایبری است که به همین دلیل می‌تواند آسیب‌پذیری سایت‌های ایرانی را در برابر حملات اینترنتی بسیار بالا ببرد.
به عقیده کارشناسان محدود کردن کلاد فلر ولو به دلیل مقابله با فیلترشکن‌ها باعث نیاز بیشتر کاربران به استفاده از فیلترشکن‌ها برای دسترسی به سرویسهای مورد نیاز خواهد شد. به گفته برخی از آنها احتمالا مسوولان فیلترینگ در ایران برای مقابله با فیلترشکن‌هایی که از کلاد فلر استفاده می‌کنند تصمیم به فیلترینگ کل آی پی‌های مورد استفاده در کلادفلر را کرده‌اند.
مسدود کردن کلاد فلر حتی واکنش شرکت ابرآروان که رقیب ایرانی آن به حساب می‌آید را هم به همراه داشته است. پویا پیرحسینلو مدیرعامل آروان در توییتر گفته که تقریبا تمامی سایت‌های مهم جهان از CDN استفاده می‌کنند و بیش از ۷۵ درصد آنها روی کلادفلر قرار دارند. به نوشته پیرحسینلو هر نوع فیلترینگ یا اختلال روی کلادفلر اختلال عمدی روی کل اینترنت است و کاری است که قابل جبران نیست.
به گفته پیرحسینلو بیش از ۱۸۶۰۰ سایت ایرانی مهم (از ۲۵۰ هزار سایت اول) از DNS و بیش از ۱۲۷۰۰ سایت از CDN کلادفلر استفاده می‌کنند. براساس اظهارات او ده‌ها هزار سایت ایرانی مستقیم یا غیرمستقیم برای SSL/TLS از  Let’s Encrypt استفاده می‌کنند که پشت کلادفلر است. پیرحسینلو تاکید کرده که اگر این اختلال فوری حل نشود، یک فاجعه‌ی امنیتی خواهد افتاد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6707
اخبار مرتبط
نظرات شما