• جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023

  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023
معاون بورس کالای ایران خبر داد؛

عرضه پسته ایرانی در بورس سن پترزبورگ

معاون بورس کالای ایران گفت: در حال تعامل با بورس سن پترزبورگ هستیم تا برای اولین بار پسته و زعفران ایرانی را در تابلو مشترک به مشتریان روسی عرضه کنیم.محمدحسین رحمتی افزود: امیدواریم امسال رکورد عرضه پسته در بورس ترکیه را هم که از ابتدای راه اندازی (۲۰۲۰) تاکنون به ۲۷ هزار تن می‌رسد بشکنیم...

محمدحسین رحمتی، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در آیین افتتاح معاملات پسته در بازار‌های مالی و مشتقه بورس کالای ایران با اشاره به ارزش معاملات سال گذشته بورس کالا تصریح کرد: در سایر کشور‌ها دولت‌ها وقت و انرژی خود را صرف راه اندازی بورس در حوزه کالا‌های ملی می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد در دهه هفتاد کشوری مانند برزیل قادر به حمایت از قهوه به عنوان کالای ملی خود نبود و در نتیجه در دهه هشتاد بورس قهوه را راه اندازی کرد. این بورس اکنون بزرگترین بورس کالای آمریکای جنوبی است و انحصار بورس نیویورک را در قهوه شکاند. وی تصریح کرد: به عبارت دیگر اگر بورس برزیل تعیین کننده قیمت قهوه شده دولت این کشور حامی آن بوده است.
رحمتی اشاره‌ای به استاندارد‌های بورس‌های کالایی دنیا داشت و گفت: با استاندارد‌های تعریف شده حق کشاورزان تضییع نمی‌شود چراکه ناظر و رگولاتور و انبار‌های استاندارد وجود دارد.
وی خصوصیت بورس‌های کالایی را شفافیت خواند و تصریح کرد: روزی که زعفران از سوی تعاونی روستایی در بورس عرضه شد این موضوع به مسوولان مربوطه از جمله نماینده مجلس در این استان اطلاع رسانی شد و و نکات ایشان نیز به تعاونی روستایی منتقل شد؛ موضوع مهم این است که اگر بورس نبود اطلاعات شفاف و موثقی از میزان فروش و قیمت‌های فروخته شده وجود نداشت.
به گفته رحمتی شفافیت بورس یعنی اینکه دولت می‌تواند با رصد دقیق بازار، ورود کند و اعمال سیاست نماید. افتخار می‌کنیم زعفران در بورس عرضه می‌شود و اکنون افتخار مضاعف می‌کنیم پسته را نیز به عنوان یک کالای ملی و میراث این خاک و یادگار گذشتگان وارد فرایند بورس می‌کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت عرضه محصولات کشاورزی به ویژه پسته و زعفران در بورس کالا خاطرنشان کرد: معاملات پسته در بورس نیویورک و تعریف استاندارد‌های معاملات پسته در ترکیه از اهمیت این محصولات در بازار‌های جهانی حکایت دارد.
امیدواریم رکورد عرضه پسته در بورس ترکیه را بشکنیم
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران یادآور شد: امیدواریم امسال رکورد عرضه پسته در بورس ترکیه را که از ابتدای راه اندازی (۲۰۲۰) تاکنون به ۲۷ هزار تن می‌رسد بشکنیم. وی گفت: بورس با هدف کمک به کشاورزان ورود کرده و بستر را فراهم می‌کند و دولت درصورت توافق کمک می‌کند مشابه کاری که برزیل در حوزه قهوه انجام داده است.
تابلوی مشترک بورس کالای ایران و روسیه
رحمتی با تاکید بر اینکه تلاش بورس کالا برای ارتباط با بورس‌های بین المللی است گفت: ما در حال تعامل با بورس سن پترزبورگ روسیه هستیم و قصد داریم اگر مقدور شود و حمایت‌های لازم از سمت بانک مرکزی را داشته باشیم برای اولین بار زعفران و پسته را در تابلو مشترک برای مشتریان روسی عرضه کنیم. هدف آن است کشاورز بصورت مستقیم صادرات را انجام دهد و رفع تعهد ارزی را خود بانک مرکزی از طریق معرفی ارز از مسیر بورس کالا انجام دهد. این برنامه انشاالله به ثمر برسد اطلاع رسانی لازم به کشاورزان انجام خواهد شد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8865
اخبار مرتبط
نظرات شما